Систематика і класифікація ґрунтів

Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Систематика і класифікація ґрунтів
Код дисципліни
ВБ 2.08
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР 01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузі наук про Землю. ПР 07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку педосфери. ПР 08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів. ПР 10. Аналізувати склад і будову педосфери на різних просторово-часових масштабах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) знати основи ґрунтознавства, географії ґрунтів, генезису і морфології ґрунтів, географію, закономірності поширення і властивості ґрунтів України і світу; 2) вміти встановлювати взаємозв’язки між ґрунтами і чинниками ґрунтоутворення, аналізувати компоненти ландшафту як чинники формування будови профілю і властивостей ґрунтів, насамперед морфологічних, проводити кореляційний аналіз.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна охоплює широке коло питань, що відносяться до галузі систематики і класифікації ґрунтів: від сутності цих понять, історії розвитку класифікаційної проблеми у ґрунтознавстві, принципів побудови ґрунтових класифікаційних систем у світі і Україні, аналізу структури і будови деяких сучасних національних і міжнародних класифікацій ґрунтів до визначення класифікаційного положення конкретного ґрунту у відповідній класифікації ґрунтів. Дисципліна складається з двох змістових модулів. У першому змістовному модулі розглядаються основні поняття класифікації ґрунтів (класифікація, систематика, таксономія, діагностика і номенклатура ґрунтів), історичні віхи розвитку і сучасний стан класифікаційної проблеми у ґрунтознавстві, систематика і класифікація ґрунтів у нашій державі, зокрема детально розглядаються сучасні ґрунтові класифікації і потреба створення єдиної класифікації ґрунтів в Україні. Другий змістовий модуль присвячений розгляду принципів побудови, структури і діагностики деяких національних і міжнародних класифікацій ґрунтів. Окремо аналізуються класифікації ґрунтів країн-сусідів України. Також частина змістового модуля присвячена розгляду кореляції ґрунтових класифікацій між собою, головно національних класифікацій із Світовою реферативною базою ґрунтів.
Рекомендована та необхідна література
1. Іванюк Г. С. Класифікація і діагностика ґрунтів: навч. посібник / Г. С. Іванюк. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. – 334 с. 2. Польчина С. М. Основні типи ґрунтів у системі WRB: навч. посібник / С. М. Польчина. – Ч. 2. – Чернівці: Рута, 2007. – 132 с. 3. Польчина С. М. Основні типи ґрунтів у системі ФАО/WRB: навч. посібник / С. М. Польчина. – Ч. 1. – Чернівці: Рута, 2006. – 152 с. 4. Світова реферативна база ґрунтових ресурсів 2006 / Звіт про ґрунтові ресурси світу 103 / С. М. Польчина, В. А. Нікорич. – Чернівці: Рута, 2006. – 200 с. 5. Тихоненко Д. Г. Класифікація ґрунтів: лекція / Д. Г. Тихоненко. – Х.: ХНАУ ім. В. В. Докучаєва, 2009. – 59 с. 6. Soil Map of the World. Revised Legend with corrections and updates. – FAO/UNESCO/ISRIC. – Wageningen, 1997. – 140 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Усне опитування, модульні контрольні роботи, оцінювання практичних робіт, іспит. Рекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до іспиту є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем. Підсумкове оцінювання у формі іспиту проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів на іспиті – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24 (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ольга Володимирівна Ковтонюк
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет