Європейське право захисту прав людини

Освітня програма: Міжнародне право (ОКР магістр)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Європейське право захисту прав людини
Код дисципліни
ДВС.5.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати історію укладення Європейської конвенції з прав людини, історію та практику функціонування створених нею органів, особливості тлумачення ними Конвенції; особливості предметної, територіальної, персональної та темпоральної сфери застосування ЄКПЛ; зміст та особливості застосування Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» 2006 р.; зміст прав та свобод, передбачених ЄКПЛ та протоколами до неї, у світлі їхнього тлумачення та застосування у практиці ЄСПЛ.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основи теорії та основні галузі міжнародного публічного права, загальні засади прав людини, порівняльного конституційного права, порівняльного кримінального права та процесу, порівняльного цивільного права та процесу, порівняльного адміністративного права, основи судоустрою. 2. Вміти аналізувати та встановлювати зміст прав та зобов’язань суб’єктів міжнародного права, застосовувати норми та принципи міжнародного права, а також рішення міжнародних судів для вирішення конкретних завдань, аналізувати та встановлювати зміст актів законодавства України та іноземних держав. 3. Володіти базовими навичками правового аналізу та синтезу, критичного мислення, обробки значного обсягу правового матеріалу задля формування власних висновків та пропозицій.
Зміст навчальної дисципліни
Тематичний план дисципліни: 1. Нормативна та інституційна структура європейського права прав людини. Тлумачення Європейської конвенції з прав людини. 2. Сфера застосування ЄКПЛ. Екстериторіальне застосування Конвенції 3. Право на життя 4. Свобода від катувань, нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження або покарання 5. Свобода від рабства та примусової праці. Право на свободу та безпеку людини 6. Право на справедливий суд та свобода від ректроактивного притягнення до кримінальної відповідальності. Процесуальні права 7. Право на повагу до приватного і сімейного життя. Право на шлюб 8. Свобода думки, совісті і релігії. Свобода вираження поглядів. Свобода зібрань та об’єднання. Право на освіту. Право на вільні вибори
Рекомендована та необхідна література
1. Європейська конвенція з прав людини від 4 листопада 1950 року та Протоколи до неї. 2. Law of the European Convention on Human Rights // D.J. Harris, M. O’Boyle, E.P. Bates, C.M. Buckley, 4th edition. – Oxford University Press, 2018. 3. The European Convention on Human Rights by Bernadette Rainey, Elizabeth Wicks and Claire Ovey, 7th edition. – Oxford University Press, 2017. 4. Reid, Karen. A Practitioner’s Guide to the European Convention on Human Rights. 6th edition. – Sweet and Maxwell, 2019. 5. Schabas, William. The European European Convention on Human Rights. A commentary. – Oxford University Press, 2015. Додаткові:
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Поточний контроль: усні відповіді (до 20 балів), індивідуальні письмові завдання (до 20 балів), підсумкова модульна контрольна робота (до 20 балів). Формою підсумкового контролю є залік. Залік проводиться письмово. Відповідь студента на заліку оцінюється максимально в 40 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни