Філософія

Освітня програма: Міжнародне право (ОКР бакалавр, мова програми - українська)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Філософія
Код дисципліни
ОК2
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати і розуміти: призначення філософії, її суб’єктоформуючі і культуроутворюючі можливості; роль і місце філософії в системах знання і розвитку мислення; світоглядні засади співіснування і співпраці з іншими. Вміти: логічно та аргументовано висловлювати міркування щодо філософських проблем в контексті сучасних соціокультурних процесів; аналізувати і інтерпретувати гуманітарні тексти із застосуванням філософських термінів і категорій; виокремлювати смислову структуру та світоглядні ідеї; критично оцінювати результати інтелектуальної праці. Комунікація: здатність брати участь в дискусіях; доносити результати інтелектуальної праці у вигляді доповідей, есе, презентацій; проявляти толерантність до іншої позиції в процесі інтелектуальної комунікації. Автономність та відповідальність: знаходити необхідну інформацію з різних джерел, упорядковувати та оцінювати її достовірність.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; володіти основними фактологічними знаннями гуманітарного і суспільствознавчого характеру. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ суспільства, суспільних процесів та подій; застосовувати основні поняття в аналізі соціальних, політичних, економічних, правових явищ та процесів; виявляти сучасні особливості співіснування людських спільнот і суспільств в умовах глобалізації; планувати і оцінювати власну роботу; застосовувати інтерактивні і мультимедійні засоби. Володіти навичками роботи з гуманітарними текстами ; продукування складних усних і письмових повідомлень; взаємодії і співробітництва у навчанні у ситуаціях пошукового характеру.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. Вступ до філософії Тема 1. Філософія як самовизначення та самоствердження людини. Тема 2. Світогляд: сутність, історичність та ціннісні виміри. Тема 3. Філософія як система знання. Тема 4. Категорії філософії, їх зміст та функції. Тема 5. Основні етапи розвитку філософської думки. Частина 2. Теоретична філософія Тема 6. Філософське вчення про буття. Тема 7. Буття людини і природи. Тема 8. Філософія свідомості. Тема 9. Теоретико-методологічні засади пізнання. Тема 10. Філософія мови. Частина 3. Практична філософія Тема 11. Філософське осмислення історичного процесу. Тема 12. Суспільство як предмет філософії. Тема 13. Філософське розуміння економічної сфери життєдіяльності суспільства. Тема 14. Філософське осмислення політичного життя суспільства. Тема 15. Духовність і культура.
Рекомендована та необхідна література
1. Алексюк І. Філософія мови. Традиція аналітичної філософії. Підручник. К.: Центр навчальної літератури, 2021. 320 с. 2. Богачов А.Л. Філософська герменевтика: навч. посіб. К.: «Курс», 2006. 405 с. 3. Гусєв В.І. Метафізика: проблеми, принципи, поняття. Лекційний курс: навч. посіб. К.: «Каравела», 2020. 336 с. 4. Макінтайр Л. Постправда. Пер.з анг. Роксоляна Свято. К.: Видавництво «ArtHuss», 2021. 208 с. 5. Петрушенко В. Філософія. Вступ до курсу. Історія світової та української філософії. Фундаментальні проблеми сучасної філософії. Л.: Львівська політехніка, 2019. 596 с. 6. Теоретична і практична філософія : навч. посібник [В.О. Дем"янов, М.І. Бойченко, В.В. Приходько та ін.] ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. Київ : Київський університет, 2017. 463 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
тематична відповідь, доповнення, дискусія: 35 балів; гуманітарний практикум: 9 балів; контрольні роботи: 16 балів; екзаменаційна робота: 40 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни