Генетика симбіозу

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (магістр) ДЕННА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Генетика симбіозу
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПР6. Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменному, популяційно-видовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень. ПР7. Описувати й аналізувати принципи структурно-функціональної організації, механізмів регуляції та адаптації організмів до впливу різних чинників, сучасних технологій, коректно вести дискусію. ПР20. На основі поглиблених знань з природничих наук формувати уявлення про закономірності індивідуального та історичного розвитку біологічних систем на різних рівнях організації, роль системних процесів у їхньому формуванні, функціонуванні й пластичності, особливості їхньої кооперативної взаємодії, а також про системність організації живого.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати загальні відомості курсів "Генетика", "Мікробіологія", "Ботаніка", "Зоологія", "Імунологія" та "Вірусологія". Вміти самостійно застосовувати знання з молекулярної біології, біохімії, мікробіології та ін. дисциплін, виконувати лабораторні та практичні роботи, працювати з науково-методичною літературою. Володіти навичками пошуку та аналізу наукових даних.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна "Генетика симбіозу” присвячена загальним відомостям про симбіоз як генетично інтегрованої системи, яка включає в себе діапазон еволюційних взаємозв'язків та пов'язаних з ними генетичних змін симбіотів. В ході вивчення курсу студенти можуть ознайомитися з сучасними гіпотезами/теоріями формування надорганізменних генетичних структур та відомими на сьогодні механізмами їх інтеграції: генетичний перенос генів, взаємодія патоген-хазяїн, обмін генетичною інформацією в структурі холобіоту, мікориза, мікробіом та інші. Особливу увагу приділено генетичним процесам при виникненні нових видів. Також в ході курсу студенти можуть ознайомитися з основними молекулярно-біологічними та генетичними підходами до вивчення холобіонту та угруповань мікроорганізмів.
Рекомендована та необхідна література
1.Воробець З.Д., Філяк Є.З., Радченко В.Г. Протиімунні пристосування паразитів. Укр. Мед. Часопис, 2010. 2.Zilber-Rosenberg I, Rosenberg E. Role of microorganisms in the evolution of animals and plants: the hologenome theory of evolution. FEMS Microbiol Rev. 2008 Aug;32(5):723-35. 3. Bordenstein SR, Theis KR (2015) Host Biology in Light of the Microbiome: Ten Principles of Holobionts and Hologenomes. PLoS Biol 13(8): e1002226. https://doi.org/10.1371/journal.pbio.1002226 4. Martin W.F., Garg S. & Zimorski V. (2015) Endosymbiotic theories for eukaryote origin. Phil. Trans. R. Soc. B370, 20140330.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Модульна контрольна робота 1 – РН 1.1-2.1 (блок тем Розділу 1-2) – 20 балів / 10 балів 2. Модульна контрольна робота 2 – РН 1.1-2.1(блок тем Розділу 2-3) – 20 балів / 10 балів 3. Презентації, доповіді, усні відповіді, доповнення – РН 4.1 – 10 балів /5 балів 5. Лабораторні та практичні роботи – РН 1.1-3.1– 10 балів / 5 балів - підсумкове оцінювання: у формі іспиту
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни