Екологія вірусів

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (магістр) ДЕННА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Екологія вірусів
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР02. Вміти моделювати основні процеси дослідження з метою вибору методів дослідження, апаратурного забезпечення або створення нових методик. ПР05. Вміти проводити статистичну обробку, аналіз та узагальнення отриманих експериментальних даних із використанням програмних засобів та сучасних інформаційних технологій, що використовують в галузі біології. ПР10. Знати і аналізувати принципи структурно-функціональної організації, механізмів регуляції та адаптації організмів. ПР20. Демонструвати знання про основні закономірності формування, кількісної оцінки та стратегії збереження біологічного різноманіття, збільшення продуктивності й стійкості агроценозів та природних екосистем. ПР22. Моделювати об’єкти і процеси у живих організмах та їхніх компонентів із використанням математичних методів й інформаційних технологій.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів "Вірусологія", "Віруси людини і тварин" "Молекулярна біологія вірусів", "Бактеріофагія", "Екологія". 2. Вміти самостійно застосовувати знання з загальної вірусології, бактеріофагії, екології та ін. дисциплін, виконувати лабораторні та практичні роботи, працювати з науково-методичною літературою. 3. Володіти елементарними навичками роботи з матеріалами та обладнанням, що використовуються у вірусологічній лабораторії
Зміст навчальної дисципліни
Екологія вірусів – це інтегральна наука, що виникла на стику вірусології і екології. Екологія вірусів вивчає їхні взаємозв’язки з довкіллям у всій його різноманітності та наслідки цих взаємовідносин як для вірусів, так і для довкілля, в тому числі людини, тварин, рослин і мікроорганізмів. Виникнення цього наукового напряму у вірусології зумовили дві обставини: всезростаючі темпи антропогенного перетворення біосфери внаслідок науково-технічного прогресу і необхідність прогнозувати появу/розвиток епідемічних спалахів вірусних хвороб. Вивчення складного ланцюга подій, що випливають із взаємодії вірусів із довкіллям, яке постійно змінюється, проводиться з використанням екологічного підходу. З розвитком екології вірусів пов'язано вирішення глобальних проблем людства – контроль розповсюдження патогенних вірусів, розробка засобів боротьби з ними, поліпшення стану охорони здоров'я й якості навколишнього середовища.
Рекомендована та необхідна література
1. Андрійчук О.М., Коротєєва Г.В., Молчанець О.В., Харіна А.В. Вірусні інфекції людини та тварин: епідеміологія, патогенез, особливості противірусного імунітету, терапія та профілактика / КНУ імені Тараса Шевченка ВПЦ «Київський університет», 2014 р.-415с. 2. Вірусологія. Навчальний посібник для лабораторних занять / В.П. Поліщук, І.Г. Будзанівська, Т.П. Шевченко, О.М. Андрійчук, Т.А. Компанець, О.А. Кондратюк, Г.В. Коротєєва, О.В. Молчанець, А.В. Харіна, О.В. Шевченко. – К.: ЦП «Компринт», 2017. – 242 с. 3. Будзанівська І.Г. та ін. Вірусологія.-К., Київський університет, 2020.-347с. 4. Abedon, S.T. (2008). Bacteriophage Ecology: Population Growth, Evolution, and Impact of Bacterial Viruses. Cambridge University Press, Cambridge, UK. 5. Christon J. Hurst. Viral ecology.-Academic press, 2000.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота 1 – РН 1.1; 1.2, 2.1 – 26 балів/ 11 балів 2. Модульна контрольна робота 2 – РН 1.3; 1.4, 2.2 – 26 балів/ 11 балів 3. Практичні роботи – РН 2.1; 2.2; 3.1 – 32 балів/ 16 балів 4. Презентації /доповіді, усні відповіді / доповнення РН 3.1; 4.1 – 16 балів/ 8 балів Підсумкове оцінювання: у формі заліку
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни