Еволюція вірусів
Освітня програма: БІОЛОГІЯ (магістр) ДЕННА
Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”
Назва дисципліни
Еволюція вірусів
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПР02. Використовувати бібліотеки, інформаційні бази даних, Інтернет ресурси для пошуку необхідної інформації.
ПР06. Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменному, популяційно-видовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень.
ПР11. Проводити статистичну обробку, аналіз та узагальнення отриманих експериментальних даних із використанням програмних засобів та сучасних
інформаційних технологій.
ПР18. Моделювати об’єкти і процеси у живих організмах та їхніх компонентах із використанням математичних методів й інформаційних технологій.
ПР20. На основі поглиблених знань з природничих наук формувати уявлення про закономірності індивідуального та історичного розвитку біологічних систем на різних рівнях організації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування навчальних дисциплін «Вірусологія», «Принципи безпеки у вірусологічній лабораторії», «Ідентифікація вірусів», «Генетика вірусів», «Основи вірусного канцерогенезу», «Противірусний імунітет», «Віруси людини та тварин».
2. Вміти самостійно застосовувати класифікацію вірусів людини та тварин, характеристику та таксономічне положення основних ДНК- та РНК- вмісних вірусів, ідентифікацію представників різних видів вірусів, знання із загальної вірусології та інших навчальних дисциплін для рішення конкретних науково-практичних задач, працювати з науковою та науково-методичною літературою.
3. Володіти елементарними навичками системного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна покликана сформувати систему здатностей та вмінь з еволюції вірусів, умов та механізмів формування еволюційних змін в популяціях вірусів людини та тварин, фіто вірусів, вірусів бактерій тощо. Важливе місце відводиться питанням генетики та молекулярної біології вірусів як критеріїв та факторів швидкості еволюції, методам мікро- та макроеволюції, гіпотезам походження та еволюції вірусів, разом із методами аналізу та характеристики геном них та амінокислотних послідовностей вірусів, генетичному аналізу вірусних популяцій та динаміки їх змін, методами філогенетичного аналізу та побудови філогенетичних дерев. Отримані знання можуть застосовуватись як у дослідженнях суміжних наук, так і в міждисциплінарних проектів та які вимагають знань з даної дисципліни.
Рекомендована та необхідна література
1. Будзанівська І.Г., Шевченко Т.П., Коротєєва Г.В., Молчанець О.В., Харіна А.В., Компанець Т.А., Андрійчук О.М., Шевченко О.В., Кондратюк О.А. Вірусологія.
Підручник. 309 с. 2019.
2. Поліщук В.П., Будзанівська І.Г., Шевченко Т.П., Андрійчук О.М., Компанець Т.А.,Кондратюк О.А., Коротєєва Г.В., Молчанець О.В., Харіна А.В., Шевченко О.В.
Вірусологія. Навчальний посібник для лабораторних занять. 242с. 2018.
3. Virus Taxonomy Ninth Report of the International Committee on Taxonomy of Viruses [Electronic resource] / Andrew M.Q. King, Michael J. Adams, Eric B. Carstens, Elliot J. Lefkowitz (eds). – Academic Press, 2012.
4. Flint S. J. Principles of Virology : in 2 vol. – 4th ed. / S. J. Flint et al. –N. Y., 2015.
5. Moelling K. Viruses more friend than foes / K. Moelling. – World Scientific Publishing Co. Pte. Ltd, 2015.
6. URL : https://talk.ictvonline.org/ictv-reports/ictv_online_report/introduction.
7. A.J. Cann. Molecular Virology. London, Academic Press, 2001.-395рр
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Семестрове оцінювання:
1. Модульна контрольна робота - змістовий модуль 1 (ЗМ1) (відкриті питання): РН 1.1.-1.2 (Блок тем Розділу 1)— 20 балів/10балів.
2. Модульна контрольна робота - змістовий модуль 2 (ЗМ2) (відкриті питання + тести): РН 1.1.-1.2 (Блок тем Розділу 2-3)— 20 балів/10 балів.
3. Доповідь (презентація), усні відповіді/доповнення: РН 1.1.-1.2; РН 3.1, РН 4.1, — 10 балів/5 балів.
4. Практичні роботи: РН2.1 -2.3, РН 3.1. — 10 балів/5 балів.
Підсумкове оцінювання: у формі іспиту
Методи та критерії оцінювання
Лекція, практична робота
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни