Структура білків та протеоміка
Освітня програма: БІОЛОГІЯ (магістр) ДЕННА
Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”
Назва дисципліни
Структура білків та протеоміка
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР02. Використовувати бібліотеки, інформаційні бази даних, інтернет ресурси для пошуку необхідної інформації.
ПР06. Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменному, популяційно-видовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень.
ПР14. Дотримуватись норм академічної доброчесності під час навчання та провадження наукової діяльності, знати основні правові норми щодо захисту
інтелектуальної власності.
ПР19. Вирішувати науково-теоретичні, науково-дослідні та прикладні задачі біології відповідними методами.
ПР23. Застосовувати сучасні фізичні і фізико-хімічні методи в біологічних дослідженнях, а також методи роботи з сучасними інформаційно-комунікаційними
системами.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів "Біофізика", "Молекулярна біологія", "Фізіологія і анатомія людини та тварин", "Мікробіологія", "Біоінформатика" бакалаврського рівня освіти.
2. Вміти самостійно застосовувати знання з біофізики, молекулярної біології, біоінформатики та ін. дисциплін, виконувати лабораторні та практичні роботи, працювати з науково-методичною літературою.
3. Володіти елементарними знаннями та навичками роботи з матеріалами та обладнанням, що використовуються в дослідженнях протеому.
Зміст навчальної дисципліни
"Структура білків та протеоміка" – це інтегральна наука, що виникла на стику біологічних, хімічних і технічних наук. Це дисципліна, що поєднує фундаментальні
дослідження з широким використанням комп’ютерних технологій, широкого арсеналу фізико – хімічних методів, таких як мас спектроскопія, високоефективна рідинна хроматографія, електрофорез та інші. Завданням протеоміки є використання комплексу фундаментальних, прикладних наук та програмного забезпечення, спрямованих на використання банку даних по структурі білків. Головна задача протеоміки полягає в кількісному аналізу синтезу білків в клітинах залежно від їх типу, стану або впливу довкілля. Протеоміка здійснює порівняльний аналіз білків, задіяних в біологічному процесі, включаючи весь протеом. Порівняння протеомів здорового і хворого пацієнтів дозволяє виявити білки, які задіяні в розвитку хвороби і які в майбутньому можуть стати мішенями для нових лікарських препаратів.
Рекомендована та необхідна література
1. Костюк П.Г., Зима В.Л., Магура Ш.С., Мірошниченко М.С., Шуба М.Ф. Біофізика. – Київ: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2008. – 567 с.
2. Nelson D.L., Cox M.M. (2008). Lehninger Principles of Biochemistry (вид. 5th). W. H. Freeman. ISBN 978-0-7167-7108-1.
3. Twyman RM (2004). Principles Of Proteomics (Advanced Text Series). Oxford, UK: BIOS Scientific Publishers. ISBN 1-85996-273-4.
4. Naven T, Westermeier R (2002). Proteomics in Practice: A Laboratory Manual of Proteome Analysis. Weinheim: Wiley-VCH. ISBN 3-527-30354-5.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, лабораторна робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання:
1. Модульна контрольна робота 1 – РН 1.1; 1.2. – 30 балів/ 15 балів
2. Модульна контрольна робота 2 – РН 1.3 - 1.5 – 30 балів/ 15 балів
3. Звіт з лабораторної роботи – РН 2.1; 2.2; 3.1 – 30 балів/ 15 балів
4. Проміжне тестування РН 1.1. – 1.5; 4.1 – 10 балів/ 5 балів
Підсумкове оцінювання: у формі заліку
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни