Гістофізіологія нейроендокринної системи

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (магістр) ЗАОЧНА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Гістофізіологія нейроендокринної системи
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР2. Використовувати бібліотеки, інформаційні бази даних, інтернет ресурси для пошуку необхідної інформації. ПР6. Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменному, популяційновидовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень. ПР7. Описувати й аналізувати принципи структурнофункціональної організації, механізмів регуляції та адаптації організмів до впливу різних чинників ПР11. Проводити статистичну обробку, аналіз та узагальнення отриманих експериментальних даних із використанням програмних засобів та сучасних інформаційних технологій. ПР 19. Вирішувати науково-теоретичні, науководослідні та прикладні задачі біології відповідними методами. ПР 37. Вміти використовувати сучасні методи цитологічного та гістологічного аналізу для визначення фізіологічного статусу клітини та/або тканини в нормі та при патології, на різних етапах онто- та гістогенезу.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати гістогенез та субмікроскопічну будову елементів залозистого епітелію, анатомію, основи біохімії та фізіології ендокринних органів. 2. Вміти за допомогою мікроскопічних приладів розрізняти різні види залозистих клітин органів ендокринної системи на цито- і гістологічному рівні. 3. Володіти елементарними навичками виготовлення гістологічного препарату ендокринних органів та вмінням роботи з світловим мікроскопом.
Зміст навчальної дисципліни
У процесі навчання порівнюються основні етапи еволюції нейросекреторної системи у безхребетних та хребетних тварин. Детально аналізується цитоархітектоніка гіпоталамуса ссавців і людини з характеристикою нейросекреторних ядер, гіпоталамічних трактів, серединного підвищення та гіпофіза, особливості будови портальної системи кровообігу між гіпоталамусом та гіпофізом. Вивчається гістоструктура ендокринних залоз та причини розвитку найбільш поширених патологій, особливості морфо- і патогенезу ендокринних залоз та їх наслідки для гормонального статусу організму. Розглядається концепція Пірса про APUD-систему на прикладі характеристики ендокриноцитів ШКТ.
Рекомендована та необхідна література
1. Ендокринологія. Підручник / За ред. А.С. Єфімова. - К.: Вища школа, 2004. - 494 с. 2. Ендокринологія. Підручник / За ред. П.М. Боднара. - Вінниця: Нова Книга, 2007. - 344 с. 3. Остапченко Л.І. Гормональна регуляція обміну речовин і функцій в організмі людини. - К.: ВПЦ “Київський університет”, 2003. - 154 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота, лабораторні заняття.
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота (дистанційна, письмова, відкриті і тестові питання) РН 1.1, 1.2, 2.1, 2.2. – 30 балів/ 10 балів. 2. Оцінювання знання гістологічних препаратів нейроендокринної системи: гіпоталамуса, гіпофіза, епіфіза та периферичних ендокринних залоз (перевіряється викладачем за допомогою світлового мікроскопа та усним описом гістологічної будови залікового препарату) РН 1.1, 1.3, 2.1- 4.1 – 30 балів/ 10 балів. - підсумкове оцінювання: у формі іспиту
Мова викладання
Українською

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни