Алелопатична взаємодія рослин в урбанізованих ландшафтах
Освітня програма: Ландшафтний дизайн урбанізованого середовища (магістр)
Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”
Назва дисципліни
Алелопатична взаємодія рослин в урбанізованих ландшафтах
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПР 5. Пропонувати та організовувати еколого-біологічні та технологічні заходи створення та утримання об'єктів садово-паркового господарства, природних і культурних ландшафтів.
ПР 7. Здійснювати ефективне управління об'єктами садово-паркового господарства, природними і культурними ландшафтами з урахуванням технологічних, правових, економічних, екологічних та інших аспектів.
ПР 13. Організовувати навчально-пізнавальну діяльність студентів.
ПР 18. На основі поглиблених знань з природничих наук формувати уявлення про фітооптимізацію антропогенно змінених ландшафтів, особливості взаємодії рослин та специфіку кореневого живлення в умовах урболандшафтів, а також їх кліматоформуючу здатність.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішно опанувати навчальні дисципліни «Фітоекологія ландшафтів», «Урбоекологія та фітомеліорація», «Грунтознавство та грунтова мікробіологія», «Озеленення населених місць», «Садово-паркове будівництво», «Фізіологія рослин», «Біохімія рослин».
2. Вміти самостійно застосовувати знання з анатомії та фізіології рослин, агрохімії, ґрунтознавства, урбоекології та фітомеліорації та інших навчальних дисциплін для рішення конкретних науково-практичних задач, виконувати лабораторні та практичні роботи, працювати з науковою та науково-методичною літературою.
3. Володіти базовими навичками роботи з матеріалами та обладнанням, що використовуються в біологічній та хімічній лабораторіях, а також навичками системного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна є вибірковою навчальною дисципліною, яка формує комплексне уявлення про: особливості колообігу фізіологічно активних речовин, що відіграють роль регулятора внутрішніх і зовнішніх взаємовідношень, поновлення, розвитку й зміни рослинного покриву за умов урбанізації; хімічну природу виділень та дифузатів, біологічне значення фітогенних органічних речовин в атмосфері; фітонцидну активність рослин, фізіологічну дію летких виділень; механізми і особливості гетеротрофного живлення рослин як передумови алелопатичної дії, значення мікроорганізмів у алелопатії вищих рослин; передумови для участі алелопатії у озелененні урболандшафтів.
Рекомендована та необхідна література
1. Біохімія рослин: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / [Л.О. Красільнікова, О.О. Авсентьева, В.В. Жмурко] – Х.: Колорит, 2007. – 191 с.
2. Войцехівська О.В. Навчально-методичні рекомендації «Фізіологія вторинного метаболізму рослин» для студентів ОР «Магістр», які навчаються за спеціальністю «Біологія" / [О.В. Войцехівська, В.Н. Белава, О.Є. Смірнов] – К.: АВЕГА, 2020. – 48 с.
3. Гродзінський, А.М. Основи хімічної взаємодії рослин / А.М. Гродзінський. – К.: Наукова думка, 1973. – 207.с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Наукова доповідь з презентацією 1-4
2. Звіти з практичних робіт з теми 1-4
3. Контрольна робота з теми 1-4
4. Наукова доповідь з презентацією 5-8
5. Звіти з практичних робіт з теми 5-8
6. Контрольна робота з теми 5-8
Підсумкове оцінювання: іспит.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Олена
Василівна
Войцехівська
Кафедра Біології рослин
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра Біології рослин
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”