Аналітична та кількісна морфологія

Освітня програма: Mедицина (англійська мова навчання)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Аналітична та кількісна морфологія
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР 02. Розуміння та знання фундаментальних та клінічних біомедичних наук на рівні, достатньому для вирішення професійних завдань у сфері охорони здоров'я. ПР 03. Спеціалізовані концептуальні знання, які включають наукові досягнення в галузі охорони здоров’я та є основою для дослідження, критичного мислення в галузі медицини та суміжних міждисциплінарних проблем. ПР 23. Оцінити вплив навколишнього середовища на здоров'я людини для оцінки захворюваності населення. ПР 25. Чітко та недвозначно повідомляти спеціалістам та неспеціалістам свої знання, висновки та аргументи щодо проблем здоров’я та пов’язаних з ними питань. ПР 27. Вільно володію державною та англійською мовами, як усно, так і письмово, для обговорення професійної діяльності, досліджень та проектів.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне засвоєння навчальних дисциплін «Гістологія, цитологія та ембріологія», «Медична біологія», «Медична інформатика та основи статистики», «Анатомія людини». 2. Здатність самостійно застосовувати знання з гістології, цитології та ембріології, медичної біології, анатомії та інших дисциплін, виконувати лабораторні та практичні роботи, працювати з науково-методичною літературою. 3. Володіння елементарними навичками системного аналізу інформації
Зміст навчальної дисципліни
«Аналітична та кількісна морфологія» є цілісною прикладною галуззю медичних наук, що виникла на стику класичної морфології, цитології, гістології та біометрії. Морфометричний аналіз — це процес отримання кількісної та/або якісної інформації з цитологічних, гістологічних і макроскопічних зразків. Таким чином, завданням аналітичної та кількісної морфології є розробка та застосування методів кількісного та якісного аналізу різноманітних структур живого організму (клітин, субклітинних структур, тканин, органів тощо), які використовуються в біологічних морфометричних дослідженнях, а також закономірності зміни морфометричних параметрів при різних морфофункціональних станах живої системи за різних умов у нормі та при патології. Серед досліджуваних методів – планіметричні та стереометричні методи, включаючи роботу з комп’ютерними морфометричними програмами, методи об’ємних розрахунків та аналізу як світлових, так і електронних мікроскопічних зображень, а також особливості статистичної обробки результатів морфометричних досліджень.
Рекомендована та необхідна література
1. Zelditch M. L., Swiderski D. L., Sheets H. D. & Fink W. L. (2004) Geometric morphometrics for biologists: a Primer. Elsevier Academic Press. 2. Pere M. Pares-Casanova (2017) New insights into morphometry studies. InTechOpen. 3. West M.J. (2012) Basic Stereology for Biologists and Neuroscientists. 1st ed. New York: ColdSpring Harbor Laboratory Press. 4. Mouton P.R. (2002) Principles of Unbiased Stereology: An Introduction for Bioscientists. Baltimore (MD): John Hopkins University Press. 5. Howard C.V., Reed M.G. (2010) Unbiased Stereology. 2nd ed. Liverpool: QTP Publications.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота 1 (РН 1.1-1.2, 4.1) – 20 балів/10 балів. 2. Модульна контрольна робота 2 (РН 1.3-1.4, 4.1) – 20 балів/10 балів 3. Модульна контрольна робота 3 (РН 1.5, 4.1) – 20 балів/10 балів 4. Підсумкова контрольна робота (РН 1.1 – 3.2) – 20 балів/10 балів 5. Виконання лабораторних робіт (РН 1.1-3.1) – 10 балів/5 балів. 6. Виконання індивідуальних завдань (РН 4.1) – 10 балів/5 балів - підсумковий контроль успішності навчання – залік
Мова викладання
Англійська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Фундаментальної медицини
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”