Екологічні аспекти біогеографії

Освітня програма: ЕКОЛОГІЯ (бакалавр) ДЕННА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Екологічні аспекти біогеографії
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПР02. Розуміти основні екологічні закони, правила та принципи охорони довкілля та природокористування. ПР03. Розуміти основні концепції, теоретичні та практичні проблеми в галузі природничих наук, що необхідні для аналізу і прийняття рішень в сфері екології, охорони довкілля та оптимального природокористування. ПР06. Виявляти фактори, що визначають формування ландшафтнобіологічного різноманіття. ПР21. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати – світове різноманіття основних екологічних груп і життєвих форм тварин і рослин; їх функціональну роль в екосистемах; основні риси структури екосистем природних зон світу; типи та особливості структури ареалів; основи біогеографічного поділу суходолу Землі та світового океану. 2. Вміти – визначати систематичну та екологічну приналежність основних груп тварин і рослин; обирати біогеографічні методи для здійснення конкретних досліджень та аналізу їх результатів; проводити комплексні дослідження розподілу живих організмів на територіях та їх зв'язків із певними екосистемами, зокрема на охоронюваних територіях. 3. Володіти елементарними навичками проведення біогеографічних досліджень видів і надвидових таксонів живих організмів суходолу, прісних і морських вод, застосування методів статистичного оброблення даних у даному напрямку.
Зміст навчальної дисципліни
Актуальність вивчення цієї дисципліни визначається необхідністю і важливістю розуміння студентом шляхів утворень та трансформацій флори і фауни у різних ділянках Землі, закономірностей взаємодії угруповань тварин і рослин з оточуючим середовищем. Базові уявлення цієї дисципліни дають можливість зрозуміти механізми фауногенеза і походження рослинних угруповань, принципи утворення сучасного різноманіття видів, його трансформації упродовж геологічного часу. Теоретичне ядро дисципліни «Екологічні аспекти біогеографії» складають такі науки як анатомія, морфологія, зоологія, систематика, географія та екологія. Разом з тим, вона тісно пов’язана з такими галузями, як еволюційні вчення, біорізноманіття, охорона природи.
Рекомендована та необхідна література
1. Красєха Є. Н. Біогеографія з основами екології: навч. посіб. Одеса: Астропринт, 2012, 572 с. 2. Кукурудза С. І. Біогеографія: підручник. Львів: Видавничий центр ЛНУ, 2006, 504 с. 3. Марисова І. В. Біогеографія. Регіональний аспект: навч. посіб. Суми: ВТД «Університетська книга», 2005, 128 с. 4. Мякушко С.А. Систематика ссавців: навч. посібник. – К.: ФОП Орлов І. Й., 2019. – 384 с. 5. Мякушко С. А. Герпетологія: навчальний посібник / С.А. Мякушко. – Київ, 2022. – 416 с. 6. Мякушко С.А. Зоогеографія з основами біогеографії. Методичні рекомендації до дисципліни. К., 2022. 75 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота 1: РН 1.1-4.1 – 20 балів / 10 балів. 2. Контрольна робота 2: РН 1.1- 4.1 – 20 балів / 10 балів. 4.Практичні заняття: РН 1.1 – 3.1 – 20 балів / 10 балів. - підсумкове оцінювання: у формі іспиту Формою оцінювання є письмовий іспит з тестовими завданнями. Результатами навчання, які оцінюються на іспиті, є РН 1.1, 1.2. Максимальна кількість балів, яка може бути отримана студентом, дорівнює 40 за 100-бальною шкалою. Здобувач освіти не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше ніж 20 балів. Перескладання семестрового контролю з метою покращення позитивної оцінки не допускається. - умови допуску до підсумкового іспиту: Студент допускається до іспиту лише за умови успішного виконання завдань контрольних робіт (отримання не менше ніж 20 балів, відведених на контрольні роботи) та успішного виконання усіх практичних занять. Студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше ніж 20 балів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Екології та зоології
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”