Лабораторний практикум з цитології та гістології

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (бакалавр) ЗАОЧНА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Лабораторний практикум з цитології та гістології
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
10
Результати навчання
ПР01. Розуміти соціальні та економічні наслідки впровадження новітніх розробок у галузі біології у професійній діяльності. ПР02. Застосовувати сучасні інформаційні технології, програмні засоби та ресурси Інтернету для інформаційного забезпечення професійної діяльності. ПР03. Планувати, виконувати, аналізувати дані і презентувати результати експериментальних досліджень в галузі біології. ПР04. Спілкуватися усно і письмово з професійних питань з використанням наукових термінів, прийнятих у фаховому середовищі, державною та іноземною мовами. ПР05. Демонструвати навички оцінювання непередбачуваних біологічних проблем і обдуманого вибору шляхів їх вирішення. ПР06. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, екології, математики у процесі навчання та забезпечення професійної діяльності. ПР07. Володіти прийомами самоосвіти і самовдосконалення. Уміти проектувати траєкторію професійного росту й особистого розвитку, застосовуючи набуті знання.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів "Загальна цитологія", "Гістологія". 2. Вміти самостійно застосовувати знання з цитології, гістології та інших дисциплін, виконувати лабораторні та практичні роботи, працювати з науково-методичною літературою. 3. Володіти елементарними навичками роботи з матеріалами та обладнанням, що використовуються в цитологічних, гістологічних та морфометричних лабораторіях.
Зміст навчальної дисципліни
Гістологічні методи дослідження застосовуються для вивчення будови і функції клітин і тканин людини, тварин і рослинних організмів як в нормі, так і в патології та наукових експериментах. Морфометричний аналіз – це процес отримання з цитологічного, гістологічного та макропрепарату кількісної та/або якісної інформації. Завданням аналітичної і кількісної морфології є розробка та застосування методів кількісного та якісного аналізу різних структур живого організму (клітин, субклітинних структур, тканин, органів та ін.), що використовуються в біологічних морфометричних дослідженнях, а також, – закономірності змін морфометричних параметрів при різних морфо-функціональних станах живої системи за різних умов в нормі та при патології. Серед методів, що вивчаються, є планіметричні й стереометричні методи, включаючи роботу з комп’ютерними морфометричними програмами, методи тривимірної реконструкції та конфокальної мікроскопії, аналізу зображень, а також – особливості статистичного аналізу результатів морфометричних досліджень.
Рекомендована та необхідна література
1. Варенюк І.М., Дзержинський М.Е. Методи цито-гістологічної діагностики: навчальний посібник.– Київ: Інтерсервіс, 2019.– 256 с. 2. Дзержинський М.Е., Варенюк І.М.. Навчальний посібник для лабораторних занять з великого морфометричного спецпрактикума для студентів кафедри цитології, гістології та біології розвитку.– Київ: Фітосоціоцентр, 2006. 3. Дзержинський М.Е., Пазюк Л.М., Бузинська Н.О., Варенюк І.М., Вороніна О.К. Навчальний посібник до лабораторного спецпрактикуму із загальної гістології.– Київ: Фітосоціоцентр, 2005.– 91 с. 4. Bolle R.M., Connell J.H., Pankanti S., Ratha N.K., Senior A.W. Guide to Biometrics.– New York: Springer, 2004. 5. Glantz S.A. Primer of biostatistics.– New York: McGraw-Hill, 2011. 6. Suvarna K, Layton C, Bancroft JD, editors. Bancroft’s theory and practice of histological techniques. 7th ed – Churchill Livingstone Elsevier; 2013.– 654 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лабораторна та самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота (дистанційна) – РН 1.1; 1.2; 3.2 – 20 балів / 10 балів. 2. Звіти по лабораторним роботам – РН 2.1; 2.2; 2.3; 3.1 – 20 балів / 10 балів. 3. Оцінювання якості виготовлених гістологічних препаратів та їх знання – РН 2.1; 2.2; 2.3 – 20 балів / 10 балів. 4. Оцінювання якості морфометричного аналізу препаратів – РН 2.4; 2.5 – 20 балів / 10 балів. 5. Модульна контрольна робота – РН 1.1; 1.2; 3.1; 3.2 – 20 балів / 10 балів. Підсумкове оцінювання: у формі заліку
Мова викладання
Українська