Радіаційна медицина та біонанотехнології

Освітня програма: Біомедична фізика, інженерія та інформатика

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Радіаційна медицина та біонанотехнології
Код дисципліни
ОК.11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Студент повинен знати основи біофізики, радіаційної фізики та радіаційної біофізики, основні параметри дозиметрії та вміти аналізувати особливості дії іонізуючого та неіонізуючого випромінювання на біологічні макромолекули, клітинні системи, міжклітинне середовище та основні органи людини та вміти враховувати вплив результатів такого опромінення в поєднанні з впливом інших нерадіаційних факторів на структуру та функціонування цих макромолекул і органів. Студент повинен навчитися застосовувати основні методи радіаційної біофізики для вирішення базових задач і завдань радіаційної медицини та радіаційних біотехнологій.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
студент повинен знати: основи біофізики, а також основи атомної та ядерної фізики, молекулярної фізики, електродинаміки та квантової механіки у обсязі програм бакалаврату з прикладної фізики; студент повинен вміти: вирішувати базові задачі з ядерної фізики та квантової механіки і застосовувати відповідний математичний апарат
Зміст навчальної дисципліни
Викладаються основи ядерно-фізичних і біофізичних процесів, зумовлених дією іонізуючого та неіонізуючого випромінювання на окремі атоми, молекули, біологічні макромолекули, а також на органи і системи біологічних об’єктів і людини. Розглядаються конкретні механізми впливу такого випромінювання на біосистеми та органи людини з урахуванням кількісних характеристик реальної дозиметрії. На основі методів і моделей ядерної фізики та основних ефектів біофізики проаналізовано механізми дії радіації на ці об'єкти при малих, середніх і великих дозах радіації. Розглянуто принципи та методи променевої терапії, а також методи використання мікробіологічних систем для радіаційного очищення та дезактивації радіоактивних забруднень.
Рекомендована та необхідна література
1 Д.М.Гродзинський. Радіобіологія, Київ, 2001. 2 Радіаційна медицина. Д.А. Базика, Г.В. Кулініч, М.І. Пилипенко; за ред. М.І. Пилипенка, Київ, 2013. 3 О. П. Овчаренко, А. П. Лазар, Р. П. Матюшко. Основи радіаційної медицини (підручник), Одеса 2002, https://repo.odmu.edu.ua/xmlui/bitstream/handle/123456789/1235/OvcharenkoOsnovi.pdf?sequence=1&isAllowed=y\ 4. Radiation Biology: A Handbook for Teachers and Students, Wienna, 2010https://www-pub.iaea.org/MTCD/publications/PDF/TCS-42_web.pdf
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції .
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Навчальний семестр має два змістовні модулі. Після кожного модуля проводяться письмові модульні контрольні роботи до 30 балів. Підсумкове оцінювання (у формі іспиту): форма іспиту письмова до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів.
Мова викладання
українська