КОМПЛЕКСНІ СИСТЕМИ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ

Освітня програма: Інформаційна безпека телекомунікаційних систем і мереж (магістр)

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
КОМПЛЕКСНІ СИСТЕМИ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ
Код дисципліни
ОК 11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Студент повинен знати вимоги щодо інформаційної безпеки, організацію та порядок створення комплексних систем інформаційної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, захист інформації від витоку за рахунок несанкціонованого використання закладних пристроїв, захист інформації від витоку акустичними та віброакустичними каналами, захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах від несанкціонованого доступу, оцінку захищеності інформації. Студент повинен вміти визначити значення вагових коефіцієнтів при оцінці рисків до інформації, розраховувати параметри загроз до інформації, оволодіти програмними засобами обстеження середовищ функціонування інформаційно-телекомунікаційних систем та проектування системи захисту.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна “Комплексні системи інформаційної безпеки” є обов’язковою компонентою освітньої програми і використовує результати вивчення обов’язкових дисциплін “Теорія передавання інформації”, “Наноелектроніка”, “Наноструктурні елементи радіоелектронних засобів”, “Адаптивні системи обробки сигналів”, “Супутникові інформаційні системи”. Навчальна дисципліна “Комплексні системи інформаційної безпеки” є основою для дисциплін вільного вибору та обов’язкових компонент “Науково-виробнича практика” і “Дипломна робота магістра”. Попередні вимоги: 1. Вміти запускати прикладні програмні засоби та керувати ними на основі графічного інтерфейсу користувача, знаходити інформацію в Інтернеті. 2. Знати основи побудови радіоелектронних засобів та інформаційно-телекомунікаційних систем.
Зміст навчальної дисципліни
Вивчення дисципліни “Комплексні системи інформаційної безпеки” дозволяє зрозуміти сутність процесу створення комплексних систем інформаційної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах. Розглядаються загальні принципи обробки та інформаційної безпеки; організації та проведення державної експертизи технічних засобів захисту. Особливу увагу приділяється системному підходу до створення комплексних систем інформаційної безпеки. Вивчається застосування технічних, криптографічних засобів інформаційної безпеки; застосування методів моделювання систем під час оцінки середовищ функціонування інформаційно-телекомунікаційних систем, розробки моделі загроз, порушника, оцінки рисків, проектуванні системи інформаційної безпеки.
Рекомендована та необхідна література
1. Г.Ф. Конахович та інші. Захист інформації в телекомунікаційних системах: Навчальний посібник. – К.: НАУ, 2009.-380 с. 2. Г.М. Гулак та інші. Основи криптографічного захисту інформації. -К.: ІММ НАНУ, 2011.-200 с. 3. Основи інформаційної безпеки. Лужецький В.А., Кожухівський А.Д., Войтович О.П. Навчальний посібник. – Вінниця: ВНТУ, 2009. – 268 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, лаборторні, самостійна індивідуальна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: навчальний семестр має один змістовний модуль. Після завершення відповідних тем проводиться письмова модульна контрольна робота. Для визначення рівня досягнення результатів навчання завдання для модульної контрольної роботи перевіряють уміння розв’язувати конкретні задачі з теорії адаптивних систем. Обов’язковим для допуску до іспиту є написання модульної контрольної роботи з кількістю балів не менше 7 балів та виступ з доповіддю на семінарі. Іншими формами контролю є виконання студентами самостійних та лабораторних робіт. Підсумкове оцінювання - у формі іспиту.: Форма іспиту – письмово-усна. Всього на іспиті можна отримати від 0 до 40 балів. Оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів.
Мова викладання
Українська