Фізичні основи моделювання поверхневих явищ
Освітня програма: Прикладна фізика та наноматеріали
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
Фізичні основи моделювання поверхневих явищ
Код дисципліни
ВБ 3.8
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Oтримання студентами систематизованих уявлень для формування професійного світогляду фахівця з теоретичних основ фізики поверхні, фізики нанорозмірних твердих тіл та поглиблених знань щодо різноманітних квантових процесів, які відбуваються на поверхні металів, напівпровідників та у низьковимірних структурах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Фізичні основи моделювання поверхневих явищ» базується на циклі дисциплін професійної та практичної підготовки, зокрема, Вища математика (Математичний аналіз, диференційні рівняння, теорія ймовірностей, функціональний аналіз), Квантова механіка, Математична фізика.
Зміст навчальної дисципліни
У програмі дисципліни розглядаються тенденції розвитку методів моделювання поверхневих явищ; основні положення квантової теорії одноелектронних систем; багатоелектронна проблема в квантовій теорії; наближення Борна – Оппенгеймера і розділення рухів ядер і електронів; квантова теорія адсорбції на поверхні твердого тіла; елементи теорії твердого тіла, необхідні для опису адсорбційних явищ; одноелектронний та двоелектронний зв‘язок при хемосорбції; кластерна модель поверхневих явищ.
Рекомендована та необхідна література
1. Лобанов В.В., Стрижак П.Є. Курс лекцій з теорії хімічного зв‘язку та основ хемосорбції. – Київ: Наукова думка, 2007, 284 с.
2. Лобанов В.В., Теребінська М.І., Бойко Т.В., Безносик Ю.О. Комп'ютерні технології в матеріалознавстві. – Київ: Інститут хімії поверхні ім. О.О.Чуйка НАН України; Національний технічний університет України «Київський політехнічний Інститут імені Ігоря Сікорського, 2016. – 212 с.
3. Фізика та хімія поверхні. Книга I. Фізика поверхні (у 2-х томах) / Под ред. Картель Н.Т. та Лобанова В.В. - Київ: Інститут хімії поверхні ім. О.О.Чуйко НАН України; ТОВ «НВП «Інтерсервіс». Т.1. - 588 с. Т.2. - 522 с. .
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, підсумкові контрольні роботи, самостійні завдання (реферати), підсумковий залік.
Методи та критерії оцінювання
Оцінюються контрольні роботи, самостійні роботи (реферати), відповіді на заліку. Вклад результатів навчання у підсумкову оцінку, за умови їх опанування на належному рівні і успішної здачі всіх робіт наступний: знання до 50 %; вміння – до 35%; комунікація – до 5%; автономність та відповідальність – до 10%.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Віктор
Васильович
Лобанов
Кафедра фізичної електроніки
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра фізичної електроніки
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем