Статистичний аналіз даних
Освітня програма: Еконофізика
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
Статистичний аналіз даних
Код дисципліни
ВК 1.07
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студент повинен знати основні оператори і підходи мови Python, типи даних, візуалізацію даних; робота з модулем stats, пакетами statsmodels і scipy; інструменти модуля PANDAS; модель авторегресії AR; рівняння для ОМВ, властивості оцінок; модель авторегресії з залишками у формі ковзаючого середнього; формули для коефіцієнтів; перевірка гіпотез про порядок AR, MA, ARIMA, критерій Фостера-Стюарта.
Студент повинен вміти програмувати на мові Python, вміти написати код для реалізації основних статистичних методів аналізу даних і їх візуалізаці; застосовувати на практиці побудову гістограми, базисного та ланцюгового темпів росту; застосувати критерій Фостера-Стюарта, критерій серій; дослідити лінійну і поліноміальну моделі; підібрати параметри ARMA процесу за допомогою критерію АКАІКЕ; побудувати ACF, PACF, застосувати тест Дікі-Фулєра.екомпозицію і прогнозування; складати дизайн-план вибіркових обстежень, вміти застосовувати інтерпретувати модель SARIMA.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна “Статистичний аналіз даних” базується на циклі дисциплін “Теорія ймовірностей”, “Прикладна математична статистика”, “Статистична радіофізика”, “Об’єктно-орієнтовне програмування”.
Попередні вимоги:
студент повинен знати: основи теорії ймовірностей і математичної статистики, основи програмування. студент повинен вміти: оперувати з випадковими величинами і процесами, застосовувати статистичні методи на практиці, програмувати.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна “Статистичний аналіз даних” дозволяє студенту зорієнтуватись в сучасних проблемах прикладної статистики і вивчити програмну систему, яка є інструментом розв’язку таких задач. Як відомо, статистичні методи є найбільш широковживаним математичним інструментом для фахівців в галузі економіки.
Курс “ Статистичний аналіз даних ” складається з розділів «Базові поняття мови Python», «Авторегресійні моделі», «Моделі ковзного середнього», «SARIMA моделі», «Ланцюги Маркова», «Дифузійні процеси». Кожен з цих розділів дозволяє вивчити певні статистичні методи аналізу даних і з теоретичної точки зору, і з практичної, на базі програмного середовища (мови програмування) Python. Це дуже потужна і популярна мова програмування, яка поширюється
безкоштовно в світі і швидко розбудовується користувачами
Рекомендована та необхідна література
1. Майборода Р.Є. «Комп’ютерна статистика.» Підручник. - К., ВПЦ «Київський університет», 2019.
https://probability.knu.ua/userfiles/mre/cscolor.pdf
2. Майборода Р.Є., Сугакова О.В. «Аналіз даних за допомогою пакету R». Навчальний посібник – К., 2015.
http://matphys.rpd.univ.kiev.ua/wp/wp-content/uploads/2016/12/Statistics_with_R.pdf
3. Т. Андерсон. «Статистика часовіх рядов» – Boca Raton, London, New York: CRC Press, Taylor&Francis Group, 2008. – 700 p.
4. Черняк О.І., Комашко О.В., Ставицький А.В., Баженова О.В. «Економетрика» - ВПЦ «Київський університет», 2009.
5. Василик О.І., Яковенко Т.О. «Лекції з теорії і методів вибіркових обстежень» - К., ВПЦ «Київський університет», 2010 – 208 с.
6. ARIMA models
https://pyflux.readthedocs.io/en/latest/arima.html
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: навчальний семестр має один змістовний модуль. Студент повинний виконати і здати чотири лабораторні роботи. Обов’язковим для допуску до іспиту є: набрати на протязі семестру не менше 36 балів.
Підсумкове оцінювання у формі заліку, форма заліку – письмово-усна Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, оцінка за іспит не може бути меншою 24 бали.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Дмитро
Олександрович
Іваненко
Кафедра математики та теоретичної радіофізики
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра математики та теоретичної радіофізики
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем