Лабораторія з оптичної, мікрохвильової та цифрової техніки

Освітня програма: Прикладна фізика, наноелектроніка та комп’ютерні технології

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Лабораторія з оптичної, мікрохвильової та цифрової техніки
Код дисципліни
ВБ 2.14
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
У результаті вивчення дисципліни студент повинен знати основи функціонування типових цифрових та аналогових засобів автоматизації експерименту: ЦАП, АЦП різного типу та розрядності, виконавчих механізмів (крокові та серво двигуни, реле тощо), датчиків. Знати основи керування цифровими засобами автоматизації з використанням стандартних портів введення/виведення ПК. Вміти оперувати з двійковими та шістнадцятьковими системами числення та використовувати їх для збільшення ефективності керування цифровими засобами автоматизації. Студенти мають отримати основи навичок з автоматизації експерименту та обробки експериментальних даних.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Вивчення даної дисципліни базується на наступних дисциплінах: “Основи програмування”, “Числові апроксимації”, “Оптика”, “Електрика та магнетизм”.
Зміст навчальної дисципліни
У дисципліні передбачено виконання лабораторних робіт з автоматизації фізичного експерименту, зокрема в області оптичних на НВЧ досліджень. У ході виконання робіт студентам пропонується ознайомитись з типовими засобами автоматизації фізичного експерименту: аналого-цифровими та цифро-аналоговими перетворювачами, виконавчими пристроями (наприклад кроковими двигунами, переривачами, реле тощо), датчиками. Розглянути методи спряження означених засобів автоматизації з персональним комп’ютером через стандартні та нестандартні порти та модулі введення/виведення. Під час виконання робіт студенти мають можливість розробити власне програмне забезпечення для керування роботою макетів реальних вимірювальних установок та їх комп’ютерних моделей.
Рекомендована та необхідна література
Оберемок Є.А., Клімов О.С., Оберемок О.С. Прикладна фізика. Основи програмного керування цифровими засобами автоматизації експерименту: Навчально-методичний посібник з лабораторними роботами для студентів 3 курсу факультету радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем / – Київ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем Київського національного університету імені Тараса Шевченка, 2017. – 49 c. В.В. Шликов Мікропроцесорна техніка: Практикум [Електронний ресурс]: навч. посіб. для студ. спеціальності 163 «Біомедична інженерія» та 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка»/ КПІ ім. Ігоря Сікорського. – Електронні текстові данні (1 файл: 3,1 Мбайт). – Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2018. – 144 с. Scott Mueller. Upgrading and Repairing PCs 22nd Edition//Que Publishing; 22nd edition (July 7, 2015)
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Виконання лабораторних завдань в обсязі 14 годин.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Виконання кожної лабораторної роботи оцінюється до 16 балів. Підсумкове оцінювання (у формі заліку): форма заліку – усна (захист звітів з лабораторних робіт). Всього за залік можна отримати від 0 до 20 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, оцінка за залік не може бути меншою 10 балів. Умови допуску до заліку: Обов’язковим для допуску до заліку є: виконанням усіх лабораторних робіт з сумарною кількістю балів не менше 50. Студенти, які протягом семестру сумарно набрали меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум 50 балів, для одержання допуску до заліку обов’язково повинні виконати додаткове індивідуальне завдання з теми лабораторних робіт.
Мова викладання
Українська