Cтатистична радіофізика

Освітня програма: Прикладна фізика, наноелектроніка та комп’ютерні технології

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Cтатистична радіофізика
Код дисципліни
ВК 2.08
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Студенти отримають підготовку, достатню для подальшого навчання за освітньою програмою за спеціальністю Прикладна фізика та наноматеріали (спеціалізація Фізична електроніка), самостійного вивчення відповідної наукової літератури, розв'язання типових задач цієї області науки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До вивчення дисципліни «Статистична радіофізика» необхідно пройти підготовку і скласти іспити/заліки з таких дисциплін: Вища математика (Математичний аналіз, Диференціальні рівняння, Теорія функцій комплексної змінної, Математична фізика); Загальної фізики (Механіка, Молекулярна фізика, Електрика та магнетизм, Оптика, Атомна фізика); Теоретичної фізики (Термодинаміка та статистична фізика, Електродинаміка); Коливання та хвилі.
Зміст навчальної дисципліни
Програма дисципліни включає в себе описання флуктуаційних явищ в радіофізиці, зокрема флуктуацій в автоколивальних системах і пов’язаних з ними питань монохроматичності автоколивань та стабільності частоти, методів дослідження статистичних явищ в радіофізиці, питання про фізичну природу і статистичні характеристики шумів в радіоапаратурі. На конкретних прикладах проводиться аналіз перетворення шумів коливальними і хвильовими системами з регулярно-змінними параметрами та з параметрами, які змінюються випадковим чином.
Рекомендована та необхідна література
1. А. О. Мінаков, О. Ф. Тирнов. Статистична радіофізика. Частина I. Основні поняття ймовірностей. Елементи теорії випадкових функцій. Затверджено МОН України як підручник для студентів вищих навчальних закладів. Харків. "Веста". 2007. 192 с. 2. А. О. Мінаков, О. Ф. Тирнов. Статистична радіофізика. Частина II. Флуктуаційні явища в радіотехніці та основи статистичної теорії поширення хвиль. Затверджено МОН України як підручник для студентів вищих навчальних закладів. Харків. "Веста". 2007. 176 с. 3. А. О. Мінаков, О. Ф. Тирнов. Статистична радіофізика. Частина III. Вплив випадкових неоднорідностей на поширення та розсіювання хвиль. Затверджено МОН України як підручник для студентів вищих навчальних закладів. Харків. "Веста". 2007. 159 с. 4. S. M. Rytov, Y. A. Kravtsov, V. I. Tatarskii. Principles of Statistical Radiophysics 1: Elements of Random Process Theory. Springer. Softcover reprint of the original 1st ed. 1987 Edition.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, підсумкові контрольні роботи, самостійні завдання (реферати), підсумковий залік
Методи та критерії оцінювання
Оцінюються контрольні роботи, самостійні роботи (реферати), відповіді на заліку. Вклад результатів навчання у підсумкову оцінку, за умови їх опанування на належному рівні і успішної здачі всіх робіт наступний: знання до 50 %; вміння – до 35%; комунікація – до 5%; автономність та відповідальність – до 10%.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фізичної електроніки
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем