Програмування для UNIX-систем
Освітня програма: Інженерія комп’ютерних систем і мереж
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
Програмування для UNIX-систем
Код дисципліни
ВБ 1.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студент повинен знати: концепції відкритої системи стосовно операційних систем (ОС), відкриті специфікації, призначення цієї концепції; основоположні поняття ОС та їх архітектуру, класифікацію ОС за структурою ядра; концепції процесів та потоків і їх призначення, графічні оболонки ОС; сценарне програмування: основоположні принципи, методи та інструментарій; системне програмування в середовищі ОС та функції API.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Програмування для UNIX-систем» базується на циклі дисциплін професійної та практичної підготовки, зокрема, «Дискретна математика», «Програмування», «Основи апаратного та програмного забезпечення ЕОМ».
Зміст навчальної дисципліни
Основні концепції системи UNIX та інших POSIX-сумісних. Інтерфейс командного рядка. Синтаксис команди: дія, аргумент, опція. Функціональний поділ користувачів: володар, група, інші, адміністратор. Система регламентації повноважень користувачів для доступу до файлів і правила користування нею. Файлова система та шляхи до ресурсів, монтування та демонтування зовнішніх пристроїв. Інтерпретатор команд (оболонка) ОС UNIX, її основні функції; області даних та змінні. Засоби генерації імен файлів. Регулярні вирази в UNIX. Механізми ОС: конвеєри та екранування символів. Багатозадачність: процеси переднього плану та фонові, команди роботи із ними. Поширені типи оболонок: bash, ksh, POSIX shell, їх особливості. Програмування мовою оболонки: основні конструкції: умовні, циклічні, перемикачі та допоміжні. Обробка опцій командного рядка в сценаріях, використання функцій та масивів. Python як повнофункціональна мова сценаріїв UNIX.
Рекомендована та необхідна література
1. Погорілий С.Д. Програмне конструювання. Підручник за редакцією академіка АПН України Третяка О.В., видання 2-е. Київ : ВПЦ "Київський університет", Київ, 2007.
2. Погорілий С.Д. “Автоматизація наукових досліджень. Основоположні математичні відомості. Програмне забезпечення. Задачі та лабораторні практикуми” за редакцією академіка АПН України Третяка О.В. Київ: ВПЦ “Київський університет”, 2002.
3. С.Д. Погорілий, В.А.Мар’яновський. Програмування для UNIX-систем. Навчальний посібник до лабораторних робіт. Видавнича лабораторія радіофізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, 2012, 88 с.
4. А. В. Анісімов, А. Ю. Дорошенко, С. Д. Погорілий, Я. Ю. Дорогий. Програмування числових методів мовою PYTHON. За редакцією чл.-кор. НАН України А. В. Анісімова. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2015 р. 640 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, індивідуальна самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Навчальний семестр включає 2 форми звітності: 2 контрольні роботи, за кожну від 0 до 15 балів та за лабораторний практикум - від 0 до 30 балів.
Підсумкове оцінювання (у формі заліку): форма заліку – письмово-усна. Завдання на залік складається із 2 питань і 2 задач. Кожне питання і задача оцінюється від 0 до 10 балів. Всього за залік можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивного результату за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, при цьому оцінка за залік не може бути меншою 25 балів.
Умови допуску до заліку: отримання студентом сумарно не менше, аніж 35 балів за семестр та здача усіх лабораторних робіт.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Сергій
Дем'янович
Погорілий
Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем