Психологічний супровід прийомного батьківства

Освітня програма: Психологія сім’ї з основами психотерапії

Структурний підрозділ: Інститут післядипломної освіти

Назва дисципліни
Психологічний супровід прийомного батьківства
Код дисципліни
ВКС 1.06
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати: різновиди прийомного батьківства в Україні; нормативно-правове забезпечення психологічного супроводу сімейних форм влаштування; зміст та специфіку психологічного супроводу прийомного батьківства. Вміти: визначати запити, причинно-наслідкові зв’язки у потребах та труднощах представників сімейних форм виховання (як дітей, так і батьків); проводити психологічне консультування, групи підтримки в процесі психологічного супроводу.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати: теоретичні, нормативно-правові засади створення й функціонування різних форм сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в Україні, а також особливості психологічної роботи з ними; 2. Вміти: визначати запити в процесі психологічного супроводу представників сімейних форм виховання, причинно-наслідкові зв’язки у потребах та труднощах як дітей, так і батьків; 3. Володіти: елементарними навичками психологічного консультування, проведення груп підтримки в процесі психологічного супроводу представників сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Зміст навчальної дисципліни
Модуль 1. Теоретико-методологічні та нормативно-правові засади функціонування прийомного батьківства в Україні. Тема 1. Соціально-психологічні особливості дітей, які потребують влаштування до нової сім’ї. Тема 2. Сутність та форми прийомного батьківства в Україні. Модуль 2 . Методичне забезпечення психологічного супроводу сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Тема 3. Зміст та специфіка психологічного супроводу прийомного батьківства. Тема 4. Особливості психологічного консультування батьків та дітей. Тема 5. Роль груп підтримки в процесі психологічного супроводу прийомного батьківства.
Рекомендована та необхідна література
1.Адель Фабер і Елейн Мазліш Як слухати, щоб діти з нами говорили. Як говорити, щоб діти нас слухали / Пер. О. Мандрика. - Львів: Свічадо, 2010. – 300 с.; 2.Васьківська С. В. П’ять вимірів психологічного консультування. К.: Ніка-центр, 2019. – 400 с.; 3.Капська А. Й., Пєша І. В. Соціальний супровід різних категорій сімей та дітей. Навч. посіб. – К.: Центр навчальної літератури, 2020. – 232 с.; 4.Комплексна допомога бездоглядним та безпритульним дітям: метод. посіб. / Авт.: Безпалько О.В.; Гурковська Л.П.; Журавель Т.В. та ін. / За ред. Звєрєвої І.Д., Петрочко Ж.В. – К.: Видавничий дім “КАЛИТА”, 2010. – 376 с.; 5.Максимова Н.Ю., Мілютіна К.Л. Як порозумітися зі своїми дітьми (Конфліктологія для батьків): Метод. розробки. – К., 2004. – 220 с.; 6.Мілютіна К. Л. Безмежна дитина. Попередження конфліктів з дітьми.(Робоча книга для батьків та спеціалістів).
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Загальний обсяг 120 год., в тому числі: Лекцій – 10 год. Практичні – 8 год. Самостійна робота - 102 год.
Методи та критерії оцінювання
Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів – мінімум 60 балів) визначається як сума балів за роботу впродовж семестру (поточне оцінювання) та за результатами проведення заліку (підсумкове оцінювання). - семестрове оцінювання: 1. усна відповідь – 20 балів (від 3 балів до 5 балів); 2. доповнення (додаткова, уточнююча інформація, доцільний приклад) – 10 балів (від 1 балу до 2-х балів); 2. підготовка презентацій (аналіз першоджерел) – 20 балів (від 4 балів до 10 балів); 3. творчі та практичні завдання – 20 балів (від 4 балів до 10 балів); 4. підсумкові тестові завдання за 2-ма модулями – 30 балів (до 15 балів за кожне). - підсумкове оцінювання (у формі заліку).
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Юлія Миколаївна Удовенко
ІПО-викладачі
Інститут післядипломної освіти

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

ІПО-викладачі
Інститут післядипломної освіти