Публічні та приватні інтереси в юридичному процесі

Освітня програма: Приватне та публічне право ОС Магістр

Структурний підрозділ: Інститут післядипломної освіти

Назва дисципліни
Публічні та приватні інтереси в юридичному процесі
Код дисципліни
ОК.03
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати: структуру публічної влади в Україні; стан легального закріплення правового/законного інтересу (суспільного, державного, публічного, охоронюваного законом, приватного тощо); чинне вітчизняне законодавство, що регулює діяльність судів та суб’єктів публічної адміністрації. Вміти: комплексно аналізувати законодавство, правозастосовну та судову практику, пов’язану із захистом правового/законного інтересу; здійснювати правову кваліфікацію порушення суб’єктивних прав і законних інтересів приватних осіб; визначати наявність конфлікту інтересів у публічно-владній управлінській діяльності; фахово визначати перспективу захисту суб’єктивних прав та законних інтересів приватних осіб у Європейського суду з прав людини. Комунікувати: з органами публічної влади; брати участь у фахових дискусіях з проблем інтересу у праві. Автономність і відповідальність: набути здатності самостійно виконувати складні завдання комплексного характеру у сфері захисту.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: основні положення доктрини організації публічної влади та сучасної концепції прав людини. Вміти: здійснювати правову кваліфікацію порушення суб’єктивних прав приватних осіб, артикулювати правові дефініції з чітким виокремленням їх засадничих сутнісних ознак, формулювати обґрунтовану правову позицію щодо захисту порушених суб’єктивних прав приватних осіб, складати базові юридичні процесуальні документи. Володіти елементарними навичками: комплексного аналізу актів законодавства, підзаконних нормативно-правових актів і судової практики, виокремлення публічно-правових та приватно-правових колізій та пошуку коректних алгоритмів їх вирішення, участі і у публічному фаховому дискурсі та ефективної комунікації з органами публічної влади.
Зміст навчальної дисципліни
Модуль 1. Доктрина інтересу в праві. Тема 1. Теоретико-методологічні засади розмежування публічного та приватного права. Тема 2. Сучасна доктрина інтересу у праві: ретроспективно-правовий аналіз. Тема 3. Інтерес в конституційному юрисдикційному процесі. Тема 4. Публічний інтерес в адміністративному праві. Модуль 2. Інтерес в юрисдикційному процесі. Тема 5. Інтерес в кримінально-правових відносинах. Тема 6. Інтерес в приватно-правових відносинах. Тема 7. Інститут конфлікту інтересів в антикорупційному законодавстві. Тема 8. Правова позиція Європейського суду з прав людини щодо балансу публічного/державного інтересу та суб’єктивних прав людини.
Рекомендована та необхідна література
1.Конституція України: прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text. 2.Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України: Закон України від 1 квітня 2022 року № 2174-ІХ. 3.Банчук О. Публічне і приватне право: історія українських вчень та сучасність / О. Банчук. К. : Конус-Ю, 2008. 184 с. 4.Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації; постанова Кабінету Міністрів від 3 березня 2022 року № 187. 5.Берестова І.Е. Захист публічних інтересів учасників цивільних відносин: взаємозв’язок цивільного судочинства та конституційного провадження: дис. … д.ю.н.: 12.00.02, 12.00.03. К., 2019. 510 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Загальний обсяг 180 год., в тому числі: Лекцій – 16 год. Семінари – 8 год. Самостійна робота - 156 год.
Методи та критерії оцінювання
Максимальна підсумкова оцінка за цю навчальну дисципліну становить 100 балів, з яких максимальна кількість балів за підсумками поточного оцінювання становить 60 балів, за результатами підсумкового оцінювання – 40 балів. Підсумкова оцінка з навчальної дисципліни формується шляхом додавання кількості балів, отриманих за результатами поточного оцінювання, та кількості балів, отриманих за підсумковою формою контролю залік; для успішного завершення вивчення дисципліни сума таких балів не може бути меншою ніж 60 балів.
Мова викладання
українською

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олексій Станіславович Проневич
ІПО-викладачі
Інститут післядипломної освіти

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

ІПО-викладачі
Інститут післядипломної освіти