Особа і суспільство в історії України: генеза взаємин

Освітня програма: Історія України

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Особа і суспільство в історії України: генеза взаємин
Код дисципліни
ВК 1.6
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати термінологічно-понятійний апарат з видатних постатей в історії України (IX – початку XX ст.). Знати основні підходи до вивчення взаємин особа – суспільство. Знати суть основних питань, які стосуються ролі і внеску видатних постатей в історію України Знати головні постаті, котрим належала визначна роль у різних сферах суспільного життя та політичного розвитку України в IX – на початку XX ст. Вміти характеризувати (визначити риси, які характерні й властиві) для діяльності видатних постатей і їх внеску в історію України. Вміти визначати й оцінювати значення внеску визначних діячів української історії для українського суспільства у сфері освіти, культури, науки, техніки, державного будівництва. Вміти визначати вплив досягнень українців на розвиток світової науки, техніки, освіти та культури, державного та військового будівництва. Вміти визначати вплив провідних українських діячів, що працювали за межами України на ті сфери життя, у яких вони були задіяні.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні підходи до вивчення персоналістики, співвідношення персоналій та суспільства в історії. 2. Вміти визначати характерні риси, які притаманні визначенню поняття «видатна особистість» у різних сферах суспільного життя та історії країни загалом. 3. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків у взаєминах персоналії – суспільство та аналізу внеску персоналій в різні сфери історії України.
Зміст навчальної дисципліни
Курс «Видатні постаті в історії України (IX – початок XX ст.)», який читається для студентів-магістрів історичного факультету, передбачає ознайомлення їх з джерельною базою та історіографією теми видатних постатей у вітчизняній історії, з визначенням їх внеску у розвиток історії України. При цьому вивчається їх внесок у конкретні сфери суспільного життя, а також ставлення до них їх сучасників і модерної історіографії та рівень сприйняття (поінформованості) про них сучасного українського суспільства.
Рекомендована та необхідна література
1. Дашкевич Я. Постаті. Нариси про діячів історії, політики, культури. – Л.: Піраміда, 2016. – 924 с. 2. Зайбт Фердинанд. Блиск і вбогість Середньовіччя. Історія з початком і кінцем / перекл. з німецької. – Львів: Видавництво Українського католицького університету, 2009. – 512 с. 3. Енциклопедія історії України. – К.: Наукова думка, 2003 – 2013. (відповідні статті) 4. Семчишин М. Тисяча років української культури. Історичний огляд культурного процесу. –К.: Друга рука, 1993. – 550 с. 5. Сергійчук В. Що дала Україна світові. – К.: ПП Сергійчук М.І., 2015. – 479 с. 6. Таїрова-Яковлева Т. Повсякдення, дозвілля і традиції козацької еліти Гетьманщини. – К.: КЛІО, 2017. – 184 с. 7. Ульяновський В.І. Князь Василь-Костянтин Острозький: історичний портрет у галереї предків та нащадків. – К.: Простір, 2012. – 1370 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, усне опитування, контрольна робота, реферат, іспит
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота з тем (тест): ЗМ1/ РН 1.1, 1.3 – 10 балів/6 балів*. 2. Контрольна робота з тем (тест): ЗМ2/ РН 1.1, 1.3 – 10 балів/6 балів. 3. Реферат з тем ЗМ 1: РН 2.5 – 4 балів/2 бали. 4. Реферат з тем ЗМ 2: РН 2.5 – 4 балів/2 бали. 5. Оцінювання роботи під час семінарських занять ЗМ 1/ РН 2.1-2.2 – 16 балів/10 балів. 6. Оцінювання роботи під час семінарських занять ЗМ 2/ РН 2.3-2.4 – 16 балів/10 балів. 7. Підсумковий контрольна робота (екзамен): 40 балів /24 бали. * максимальний бал / пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. - підсумкове оцінювання: - форма оцінювання – іспит - максимальна кількість балів, які може отримати студент – 40 балів;
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни