Гендерна історія

Освітня програма: Історія України

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Гендерна історія
Код дисципліни
ОК 15.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати зміст найважливіших категорій та визначень з гендерної історії Знати стан джерельної бази та історіографію в галузі гендерних досліджень Знати особливості становлення та етапи еволюції гендерних відносин у світовій історії Знати основні проблеми гендерних відносин впродовж усього періоду історії людства Знати зміст та обставини виникнення феміністичних рухів, їх відмінності та особливості Вміти визначати перспективи та особливості правових відносин в гендерному полі, виходячи з історичного досвіду Вміти робити порівняльний аналіз явищ і подій світової гендерної історії
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні етапи соціально-історичного розвитку світу від давніх часів до сьогодення. 2. Вміти визначати характерні риси, які властиві для суспільного ладу та політичного устрою різних регіонів та країн світу. 3. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна спрямована на спростування сформованих «стереотипів» про гендер та гендерні відносини, що склалися впродовж століть у світовій історії. Науковий екскурс в сучасну історіографію та наукові результати досліджень гендерної історії, походження та еволюція поняття «гендер» та «стать». Розкрито розвиток відносин чоловік-жінка від найдавніших часі до сьогодення, вплив на ці процеси політичних, економічних та соціально-культурних факторів. Охарактеризовано етапи та особливості становлення феміністичних рухів. Особливу увагу приділено періоду від Великої французької революції 1789–1799 років, як каталізатора для переосмислення ролі чоловіка та жінки в суспільстві, до сучасності, як періоду, коли усталені погляди на гендерні проблеми повністю змінюються. Досліджено гендерні відносини в правовому полі та вивчено вплив на сучасні правові процеси історичних тенденцій гендерної еволюції.
Рекомендована та необхідна література
1. Гендерний підхід: історія, культура, суспільство / Під ред. Л. Гентош, О. Кісь. – Львів: ВНТЛ. – Класика, 2003. – 250 с. 2. Грицяк Н. Базові концепції та ідеї гедерної теорії / Наталя Грицяк // Стратегічні пріоритети. –2006. № 1. – С. 79–87. 3. Гендер для медій: навчальний посібник / За ред. М. Маєрчик, О. Плахотнік, Г. Ярманова. – 3-тє видання, виправ., допов. – К.: Критика, 2017. – 220 с. 4. Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні: гендерна специфіка досвіду в часи екстремального насильства: зб.наукових праць / За наук. ред. докторки істор. наук Г. Грінченко, канд. істор. наук К. Кобченко, канд. істор. наук О. Кісь. – К.: ТОВ «АРТ КНИГА», 2015. – 335 с. 5. Кісь О. Українки в ГУЛАГу: вижити – значить перемогти: монографія. – Львів: Інститут народознавства НАН України, 2017. – 288 с. 6. Кубі Г. Гендер: виклики і загрози / Кубі Габрієла; пер. з нім. О. Степанишин, С. Матіяш, О. Джумало. – Тернопіль: Мандрівець, 2017. – 136 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, модульна контрольна робота, реферат, залік
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: 1. Самостійна робота (реферат): РН1.1, РН1.3, РН1.5 40 балів/24 бали*. 3. Модульна контрольна робота: РН1.2, РН1.4 20 балів/12 балів*. * максимальний бал/пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. - підсумкове оцінювання: - форма оцінювання - залік; кількість балів, які можуть бути отримані студентом – 40 балів;
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни