Основи ландшафтної екології

Освітня програма: Урбаністика та міське планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Основи ландшафтної екології
Код дисципліни
ОК 16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: Сутність ландшафтної екології та її підходів до аналізу міст; Основні поняття та принципи топічної ландшафтної екології; Принципи та методи типології, класифікації та ординації ландшафтів; Основні поняття хоричної ландшафтної екології та типи територіальних структур ландшафту; Сутність та основні поняття динамічної ландшафтної екології Вміти: Шукати, обробляти та аналізувати інформацію ландшафтноекологічного змісту, вміти критично її осмислювати; Застосовувати методи оцінки територіальних структур ландшафту та ландшафтного різноманіття для планування міст; Самостійно досліджувати, аналізувати прикладні проблеми ландшафтної екології; Аналізувати стійкість ландшафтів, екологічні ризики, ефективність надання ландшафтами екосистемних послуг
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Природнича географія», «Суспільна географія», «Картографія», «Навчальна практика з методів набуття географічної інформації». 2. Знати основні теоретичні положення та методи виділення ландшафтів та їх морфологічних частин, вміти їх класифікувати та оцінювати. 3. Знати основні теоретичні положення та методи екології та геоекології з виділення структур екосистем, аналізу їх динаміки, стійкості до зовнішніх впливів. 4. Знати можливості ГІС для картографування, аналізу, оцінювання ландшафтів та екосистем і вміти їх застосовувати для вирішення проблем охорони ландшафтів, ландшафтного та територіального планування, міжнародного співробітництва в названих галузях. 5. Вміти застосовувати суб’єкт-об’єктний підхід наукового пізнання при вивченні проблем охорони, використання, оцінювання та планування ландшафту
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна орієнтована на набуття студентами необхідних методологічних знань і практичних навичок застосування методів аналізу структур, змін, стійкості ландшафтів. Дисципліна знайомить студентів з головними теоретичними уявленнями ландшафтної екології й спрямована на формування спеціальних професійних, соціальних та особистісних компетенцій, потрібних для дослідження міських ландшафтів з позицій екологічного підходу, здобуття та аналіз інформації про властивості ландшафтів міст та приміських територій. Курс складається з двох змістових частин. Першу присвячено загальним методологічним і концептуальним засадам ландшафтної екології, та аналізу ландшафту на топічному і хоричному масштабних рівнях. Друга охоплює питання хоричної, динамічної та прикладної ландшафтної екології. Функціональний блок дисципліни передбачає опанування такими складовими, як здатність застосовувати базові знання природничих наук та інформаційних технологій, здатність застосовувати кількісні методи при дослідженні ландшафтів, здатність самостійно ідентифікувати та аналізувати ландшафтно-екологічні проблеми, застосовувати ці знання та вміння для цілей планування, оцінки, охорони ландшафтів.
Рекомендована та необхідна література
1. Гродзинський М.Д. Ландшафтна екологія: Підручник. К.: Знання, 2013. 424 с. 2. Гродзинський М.Д. Пізнання ландшафту: місце і простір / У 2-х т. Київ, 2005. Т.1. 431 с., Т.2 503 с. 3. Круглов І.С. Трансдисциплінарна геоекологія. Львів: ЛНУ ім І Франка, 2020. 292 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, аналітична робота, вирішення конкретних задач та ситуацій, дискусія, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Заняття проводять у вигляді лекцій та практичних занять. Завершується дисципліна заліком. - семестрове оцінювання: кількість балів, що студент отримує протягом семестру є сумою балів, що були отримані при оцінюванні виконаних практичних робіт, опитування та написання контрольних робіт. Організація оцінювання: опитування у тестовій та письмовій формі проводиться після завершення викладання кожної теми. Практичні роботи захищаються по виконанню, відповідно до графіка проведення практичних занять.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Людмила Федорівна Білоус
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет