Нова історія Сходу в особах
Освітня програма: Етнологія
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Нова історія Сходу в особах
Код дисципліни
ВК 3.18
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати погляд сучасної історіографії на роль особи на Сході в новий час. Знати обставини виникнення найбільших монархій Сходу в новий час та біографії найвідоміших монархів. Знати політичний шлях та обставини за яких проходила європейська колонізація в новий час, та роль правителів найбільших держав Сходу у протидії цьому процесу. Знати особливості політичної культури й психології окремих народів Сходу. Вміти аналізувати діяльність провідних діячів Близького Сходу у новий період. Вміти аналізувати діяльність провідних діячів Далекого Сходу у новий період . Вміти визначити ресурси (людські, природні, матеріальні, технічні, інтелектуальні, фінансові та ін.), що обумовили розвиток окремого народу Сходу в певний історичний період. Вміти порівняти внесок визначних особистостей на світоглядні й ідеологічні засади розвитку народів та країн Сходу у нову добу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати головні історичні постаті та основні події, пов’язані з новою історією Сходу. Вміти аналізувати ідеї та вчинки найвідоміших ідеологів та політичних діячів нової історії Сходу. . Володіти поглибленими навичками роботи з навчальною літературою.
Зміст навчальної дисципліни
Характеристика загального становище особи та особистості на Сході. Вивчення біографій визначних особистостей, що вплинули на історію людства в нову добу (Абдулхамід ІІ, Мухаммад Алі, Мухаммад ібн ас-Сауд, Надір-шах, Шах Джахан І, Коджон, Ціси, Муцухіто). Висвітлення ролі європейської колонізації Сходу в нову добу, та роль східних правителів у цьому процесі.. Визначення місця й ролі країн Азії та Африки в системі міжнародних відносин й світовій політиці нового часу. Дослідження історичного контексту формування спротиву східних країн колонізації, та роль особистості в цьому процесі. Мета дисципліни – сформувати у студентів системну уяву про визначних персоналій, діяльність яких приходилась на нову доби в країнах Азії та Африки, що має сприяти їх глибшому розумінню внутрішньо- і зовнішньополітичних процесів, пов’язаних зі Сходом.
Рекомендована та необхідна література
Алексеев В. М. Наука о Востоке / В. М. Алексеев. – М., 1982. Васильев Л. С. История Востока: В 2 т. / Л. С. Васильев. – М., 1998. – Т. 2: Постколониальный Восток. Государство и экономика. Головченко В. І., Рубель В. А. Нова історія Азії та Африки: колоніальний Схід (кінець XIX – друга третина XX ст.): Навчальний посіб / В. І. Головченко. – К., 2010. Козицький А. М. Новітня історія Азії та Африки: Посібник для студентів історичних і гуманітарних факультетів університетів / А. М. Козицький. – Львів, 2004. Новая история стран Азии (вторая половина XIX – начало XX вв.): учебное пособие для самостоятельной работы студентов вузов / Под ред. В. И. Овсянникова. – М., 1995.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): полягають у формуванні в студентів цілісної уяви про роль особи на Сході у нову добу. У разі вивчення дисципліни студент повинен системно й неупереджено оцінювати головні напрямки політичної думки на Сході; всебічно аналізувати явища та події в житті країн Азії та Африки, набути практичних навичок із використання літератури та джерел під час дослідження видатних осіб на Сході.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Контрольна робота. Семінарські заняття. Самостійна робота. Максимальний бал / пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. Підсумкове оцінювання: форма оцінювання – залік; максимальна кількість балів, які може отримати студент – 20 балів; оцінюються такі результати навчання студента як вміти визначити ресурси, що обумовили розвиток окремого народу Сходу в певний історичний період; Вміти порівняти внесок визначних особистостей на світоглядні й ідеологічні засади розвитку народів та країн Сходу у нову добу; форма проведення заліку – письмова, види завдань – завдання, у вигляді тестування; мінімальний пороговий рівень залікової оцінки, за якої залік вважається складеним – 12 балів. Необхідна умова допуску до заліку: студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше, ніж 40 балів (критично-розрахунковий мінімум). Рекомендований мінімум допуску до заліку 48 балів.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни