Географія населення та розселення

Освітня програма: Урбаністика та міське планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Географія населення та розселення
Код дисципліни
ОК 12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Формуванні знань загальних закономірностей геодемографічних, екістичних та геоурбанізаційних процесів в світі і в Україні, вмінні аналізувати геодемографічну інформацію і застосовувати її в подальших суспільно-географічних дослідженнях, зокрема знання та розуміння предметної області, знання та використання концепцій і парадигм географії населення та розселення; здатність застосовувати знання і розуміння основних характеристик населення та розселення у практичних ситуаціях
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Суспільна географія», «Географія світу: міста та регіони». 2. Розуміння ролі населення і розселення у формуванні географічних процесів у ландшафтній оболонці, знання з особливостей перебігу демографічних, етнічних та екістичних процесів в країнах світу різного типу. 3. Вміння користуватися різноманітними джерелами інформації про населення, аналізувати інформацію і формулювати висновки, графічно відображати статистичну інформацію, створювати картосхеми.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна складається з двох змістових частин. Перша частина присвячена вивченню теоретичних положень та результатів аналітичних досліджень з географії населення: етапів заселення, географії рас та етногеографії, геодемографічних особливостей відтворення (природного та механічного руху населення), структури населення, ознайомленням з сучасними теоріями народонаселення та регіональними прогнозами ООН, якісними (за ІЛР) та соціально-економічними (рівень та якість життя) характеристиками. У другій частині розглядається географія розселення населення, а саме: класифікація поселень (за різними ознаками), їх типологія, форми розселення, процеси формування систем розселення, агломерування та урбанізація, теорія світових міст, базові положення геоурбаністики, особливості розселення в сільській місцевості та надається характеристика цих процесів в світі та в Україні.
Рекомендована та необхідна література
1. Анісімова Г.М., Молнар Й.Й., Молнар Д.С.С. Географія населення: курс лекцій. Ужгород: СП «ПоліПрінт», 2012. 212 с. 2. Гудзеляк І.І. Географія населення : навч. посібник. Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. 126 с. 3. Любіцева О.О., Герасименко Г.В., Кочеткова І.В. Робочий зошит з курсу «Географія населення та розселення». Київ: «Альфа-ПІК», 2017. 85 с. 4. Любіцева О.О., Кочеткова І.В. Географія населення і розселення. Практикум. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2020. 108 с. 5. Соціальна географія: підручник. За ред. Л. Нємець та К. Мезенцева. Київ: Фенікс, 2019. 304 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, аналітична робота, вирішення конкретних задач та ситуацій, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Заняття проводяться у формі лекцій та практичних занять. Завершується дисципліна іспитом. Семестрове оцінювання: кількість балів, що студент отримує протягом семестру є сумою балів, що були отримані при оцінюванні роботи на практичних заняттях та виконанні тематичних контрольних робіт. Організація оцінювання: Робота на практичних заняттях оцінюється по виконанню, відповідно до графіка проведення практичних занять. Тематичні контрольні роботи проводяться у тестовій формі.
Мова викладання
Українська