Історична етнологія України

Освітня програма: Етнологія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історична етнологія України
Код дисципліни
ОК 19
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати термінологічно-понятійний апарат навчальної дисципліни, особливості етно- та націогенезу українців. Знати етнічні особливості населення Полісся, Поділля, Лівобережної України, Слобожанщини, Півдня України та Криму. Знати етнічні особливості населення Бойківщини, Лемківщини, Холмщини, Гуцульщини, Закарпаття, Підляшшя. Знати основні етапи освоєння українцями етнічних територій, етапи колонізаційних рухів в Україні та їх етнічну специфіку. Знати сутність чотирьох хвиль української еміграції, етнічні особливості західної та східної української діаспори. Вміти визначати сутність та особливості етнічних процесів в Україні від найдавніших часів до сьогодення. Вміти робити порівняльний аналіз та визначати регіональні особливості генезису та історії традиційних форм народного побуту, матеріальної та духовної культури українців
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати найважливіші історичні факти, які стосуються етапів етно- та державотворення в Україні. Вміти аналізувати й узагальнювати етноісторичний матеріал у певній системі, оцінювати найважливіші події та явища української етнічної історії в контексті світової етнічної історії. Володіти елементарними навичками встановлення причинно-наслідкових зв’язків, знаходити й критично аналізувати потрібну інформацію з минулої та сучасної етнічної історії України.
Зміст навчальної дисципліни
«Історична етнологія України» вивчає специфіку та особливості багатовікового процесу етно- та державотворення в Україні, етнічну історію, міграційні процеси населення, депортації народів, межі етнічної території, генезис та історію традиційних форм народного побуту і культури українців, а також матеріальну та духовну культуру народів, що населяли та населяють територію України. Мета дисципліни – формування системного уявлення у студентів про основні етапи розвитку української етнологічної науки, специфіку націєтворчих процесів, формування етнічної території і державних кордонів, національної і державної символіки України, етногенезу українців, особливості матеріальної і духовної культури українців від найдавніших часів до сучасності.
Рекомендована та необхідна література
Андрощук Ф.О. Нормани і слов"яни у Подесенні. К., 1999. Глушко М. Історія народної культури українців. Львів: ЛНУ, 2014. Етнічна історія давньої України: Навч. посібник. К., 2000. Залізняк Л. Стародавня історія України. К., 2012. Крижицький С.Д., Зубар В.М., Русяєва А.С. Античні міста-держави Північного Причорномор‘я. К., 1998. Макарчук С.А. Етнічна історія України. К.,2008. Тесля І., Юзик П. Українці в Канаді – їх розвиток і досягнення. Мюнхен, 1968. Шаповал Л.І. Словник етнографічних (етнологічних) понять і термінів. Полтава: АСМІ, 2016. Шаповал Л.І. Етнографія України. Полтава: ПНПУ, 2021.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): ознайомлення студентів з предметом вивчення цієї історичної дисципліни, її інструментарієм, розкриття методики використання наукових надбань у роботі над джерелами та у вивченні фактів, формування у студентів цілісної системи знань про етнічні межі України, територіальні відмінності протікання міграційних процесів від найдавніших часів до сучасності, використовуючи крім власне етнологічних та власне історичних також археологічні, лінгвістичні, антропологічні, ономастичні та інші джерела, які залучаються комплексно. Навчальна дисципліна «Історична етнологія України» сприяє виробленню у студентів професійних навичок, необхідних для подальшої роботи в структурах, пов‘язаних з народознавством, міжнародними відносинами. Світоглядний аспект дисципліни передбачає вироблення в професійних істориків навичок самостійних оцінок і власних суджень щодо загальнодержавних та регіональних етнічних і етнополітичних процесів.
Методи та критерії оцінювання
семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота з тем ЗМ1 (тест): РН 1.1, 1.5. — 10 балів/ 6 балів*. 2. Контрольна робота з тем ЗМ2 (тест): РН 1.4., 2.1.— 10 балів/ 6 балів. 3. Індивідуальне завдання 1: РН 1.2. - 10 балів/ 6 балів. 4. Індивідуальне завдання 2: РН 1.3. - 10 балів/ 6 балів. 5. Оцінювання роботи під час семінарських занять (ЗМ 1): РН 1.1., 1.5. - 20 балів/ 12 балів. 6. Оцінювання роботи під час семінарських занять (ЗМ 2): РН 1.4., 2.1. - 20 балів/ 12 балів. 7. Підсумкова контрольна робота Р.Н. 2.2., 4.1. - 20 балів / 12 балів Максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. - підсумкове оцінювання: залік.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни