Навчальна практика з основ польових урбаністичних досліджень

Освітня програма: Урбаністика та міське планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Навчальна практика з основ польових урбаністичних досліджень
Код дисципліни
ОК 11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Набуття здатності застосовувати знання у практичних ситуаціях в процесі "читання" карти в польових умовах, орієнтуванні на місцевості, аналізу просторово- часових параметрів організації природи, населення та господарства і взаємозв’язків між ними при закріпленні на практиці теоретичних знань та навичок наукової роботи і методики урбаністичного дослідження, а також в процесі ознайомлення з особливостями функціонування місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування; знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності при проведенні досліджень суспільно-географічних та природно- географічних явищ і процесів; навички забезпечення безпечної діяльності в польових умовах; здатності здійснювати збір, реєстрацію і аналіз даних за допомогою відповідних методів і технологічних та програмних засобів у польових умовах; здатності застосовувати прості кількісні методи при дослідженні суспільно- географічних та природно-географічних явищ і процесів тощо
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін: «Суспільна географія (Human geography)», «Вступ до урбаністичних студій», «Природнича географія», «Історична географія», «Міський туризм», «Географія світу: міста», «Картографія з основами топографії». 2. Вміти кількісно і якісно аналізувати особливості природно-, суспільно-географічних та урбаністичних процесів.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна практика присвячена практичному закріпленню вмінь та навичок оцінки економічного і соціального розвитку міст та громад, набуттю навичок застосування методів польових урбаністичних досліджень; набуттю навичок «читання» карт, орієнтування на місцевості, набуття навичок проведення натурних спостережень і опису отриманої інформації із застосуванням прийомів і методів польового визначення та оцінки параметрів природних комплексів та їх компонентів; аналізі міста як складної урбанізованої системи; набуттю компетентностей співробітництва і роботи у групі, улагодження розбіжностей та конфліктів; оволодінні вміннями робити географічний опис та характеристику, проводити узагальнення та формулювати висновки, а також оформляти звіт, ілюструвати його. Навчальна практика з основ польових урбаністичних досліджень включає три змістові частини, перша проходить у місті Києві, друга і третя – у м. Канів Черкаської області на базі Канівського природного заповідника.
Рекомендована та необхідна література
1. Аріон. О.В., Удовиченко В.В. Літня польова ґрунтознавчо-біогеографічна практика: Навчально-методичний посібник. К.: ВПЦ “Київський університет”, 2011. 176 с. 2. Купач Т.Г., Дем’яненко С.О. Польові природничо-географічні дослідження територій: навчально-методичний посібник для студентів напряму підготовки «географія» та «освіта». К., 2017. 80 с. 3. Методи суспільно-географічних досліджень: навчально-методичне видання / за ред. К. Мезенцева. Київ: Видавництво «Фенікс», 2021. 100 с. 4. Методичні вказівки до навчальної польової практики з ґрунтознавства та географії ґрунтів / О.В. Аріон. К.: КНУ ім. Тараса Шевченка, 2002. 35 с. 5. Методичні вказівки зі спортивного орієнтування у навчальних закладах (міське та паркове орієнтування) / Укладачі: О. Гринюк, І. Степанець, Д. Гринюк, С. Уліганець. Київ, 2021. 23 с. 6. Навчально-польова практика з географічних дисциплін : навчальний посібник / за ред. Я.О. Мольчака, О.І. Бондара, В.Г. Чирки. Луцьк: Надстир'я, 1999. 264 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Настановча лекція, практичне заняття, дискусія, вирішення конкретних задач та ситуацій
Методи та критерії оцінювання
Форми і методи контролю. Протягом навчальної практики викладач безпосередньо спрямовує і контролює роботу студента як під час польових досліджень, так і під час камеральної обробки матеріалів та виконання індивідуальних завдань. Підведення підсумків практики. Після перевірки поданого звіту за кожним видом практики окремо студенти його захищають. При цьому вони повинні продемонструвати певні прикладні знання за окремими змістовними частинами. Після цього викладач виставляє кожному студенту оцінку за практику. Звіти за окремими видами практик передаються на профільні кафедри. Організація оцінювання: Контроль за результатами практики здійснюється керівником окремого виду практики за результатами оцінки звіту й усного опитування з врахуванням: оцінки рівня захисту практики, рівня підготовки та якості звітних матеріалів; презентації звіту з проходження практики.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Економічної та соціальної географії
Географічний факультет