Етнічні процеси за археологічними джерелами

Освітня програма: Археологія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Етнічні процеси за археологічними джерелами
Код дисципліни
ОК.21
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
- знати основні підходи щодо визначення поняття «етнос» та теорії виникнення етносів; - знати проблеми інтерпретації етнічних процесів за кам'яної доби; - знати перебіг етнічних процесів доби енеоліту-бронзи на території України; - знати сучасні концепції щодо формування індоєвропейців; - знати перебіг етнічних процесів за доби раннього залізного віку на території України; - знати основні проблеми етногенезу і ранньої історії слов'ян; - знати перебіг етнічних процесів доби Київської Русі; - знати основні поняття та терміни з курсу, типи етнічних спільнот; - знати археологічну періодизацію, особливості основних археологічних культур, що існували на території України; - знати основні археологічні пам'ятки на території України, що використовуються для реконструкцій етнічних процесів кам'яної, мідної та бронзової доби; - знати основні археологічні пам'ятки на території України, що використовуються для реконструкцій етнічних процесів залізної доби та середньовіччя.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати - основи археологічної періодизації, - базові поняття та терміни з археології, - основи типології та класифікації археологічних матеріалів; - основні ознаки різних археологічних культур та особливості їх наукового дослідження; - специфіку археологічних культур території України. 2. Вміти визначати послідовність та взаємозалежність археологічних процесів. 3. Володіти елементарними навичками - роботи з науковою та навчально-методичною літературою, - джерельної критики, - аналізу та встановлення причинно-наслідкових зв'язків.
Зміст навчальної дисципліни
Зміст курсу поділений на 2 змістових модулі. Кожний змістовий модуль включає в себе лекції, семінари, самостійну роботу студентів, які завершуються рейтинговим контролем рівня засвоєння знань програмного матеріалу відповідної частини курсу. У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1 - 4, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) - теми 5 -8.
Рекомендована та необхідна література
1. Абашина Н.С., Козак Д.Н., Синиця Є.В., Терпиловський Р.В. Давні слов'яни. Археологія та історія. - К., 2012. 2. Давня історія України. - К., 1997. - т. 1-3. 3. Етнічна історія давньої України. - К., 2000. 4. Залізняк Л.Л. Стародавня історія України. - К., 2012. 5. Іванисько С.І. Етнічні процеси за археологічними джерелами (за матеріалами з території України). Навчальний посібник для студентів спеціальності «Історія та археологія». -К. , 2017. 6. Історія цивілізації. Україна. Том 2. Від Русі до Галицького князівства (900-1256). - К., 2021. 7. Моця О.П. Землероби та кочівники на Великому Кордоні Східної Європи за часів Київської Русі. - К., 2015. 8. Отрощенко, В. В. Міркування щодо концепцій культурогенезу // Археологія і давня історія України. - 2021 - вип. 2 (39) http://vgosau.kiev.ua/load_period-sb/adiu_39(2).pdf
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Заплановані освітні заходи та методи викладання: - лекція - семінарські заняття - самостійна робота - контрольна робота - усне опитквання - реферат
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів: бали, отримані за модульні контрольні роботи; бали, отримані за виконання індивідуальних завдань; бали, отримані за участь у бліц-опитуванні; бали, отримані за роботу на семінарських заняттях; а також бали, які отримані за підсумкову контрольну роботу. Критеріями оцінювання відповіді студента є: • повнота розкриття питання; • логіка викладення; • використання основної і додаткової літератури; • аналітичні міркування, вміння робити висновки.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни