Археологічна практика
Освітня програма: Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Археологічна практика
Код дисципліни
ОК 24
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Знати: основні етапи польових досліджень археологічної пам’ятки (пам’яток), в роботі на якій (яких) брав безпосередню участь під час практики, або ж матеріали та документацію щодо цих досліджень, яка опрацьовувалася в рамках практики; основи чинного законодавства в сфері охорони археологічної спадщини та регуляції польових археологічних досліджень; порядок виконання дослідних процедур під час натурних археологічних досліджень; правила виконання фіксаційних процедур під час натурних археологічних досліджень; основні методи та етапи первинного камерального опрацювання археологічного матеріалу; правила ведення польової археологічної документації.
2. Вміти: використовувати різноманітні джерела інформації, опрацьовувати тематичну літературу, а також нормативно-правові та інструктивні документи; використовувати інструменти та прилади, що застосовуються на різних етапах сучасного польового археологічного дослідження.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Володіти сучасною професійною археологічною та пам’яткоохоронною термінологією.
2. Орієнтуватись в чинній нормативно-правовій базі, що регулює здійснення польових археологічних досліджень.
3. Знати засадничі принципи організації роботи археологічної експедиції.
4. Вміти застосовувати знання та навички під час практичної роботи.
Зміст навчальної дисципліни
Археологічна практика є невід’ємною складовою частиною навчального процесу. У відповідності з навчальним планом студенти історичного факультету ОР «бакалавр» освітньої програми «Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)» проходять археологічну практику у 2 семестрі. у. Основною специфікою саме археологічної практики є те, що студенти-практиканти безпосередньо занурені в процес повноцінного наукового дослідження, що на стадії виконання земляних робіт (розбирання культурних шарів, розчистки заповнень об’єктів тощо) не може бути повторене, більш за те, щоразу йдеться про унікальний випадок, до того ж – без можливості точного прогнозу перебігу конкретних дослідних операцій. Щоденні завдання для практикантів на тій чи іншій ділянці роботи визначають безпосередні керівники досліджень, виходячи з поточних потреб роботи експедиції. Тож пропонована у програмі структура практики є радше рекомендацією, а не імперативною інструкцією, що вимагає чіткого виконання.
Практика проводиться в археологічних експедиціях Київського національного університету імені Тараса Шевченка та археологічних експедиціях інших науково-дослідних і музейних установ України, що проводять самостійні археологічні дослідження, а також фондових та архівних відділах зазначених установ. Методичне забезпечення практики здійснює кафедра археології та музеєзнавства історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Під час практики кожний студент-практикант є членом колективу археологічної експедиції. Він повинен повністю виконувати завдання, передбачені програмою практики, забезпечувати ретельність та високу якість виконання робіт, неухильно дотримуватися правил внутрішнього розпорядку та техніки безпеки, своєчасно скласти звіт про проходження практики.
Рекомендована та необхідна література
1. Закон України «Про охорону культурної спадщини». – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1805-14.
2. Закон України «Про охорону археологічної спадщини»». – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1626-15/
3. Наукова звітність про польові археологічні дослідження (інструктивні матеріали). – ». – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://iananu.org.ua/106-struktura/naukovi-viddili/polovij-komitet/1039-naukova-zvitnist-pro-polovi-arkheolohichni-doslidzhennia.
4. Вступ до музеєзнавства і пам’яткознавства. Навчальний посібник. – К.: Ліра-К., 2019.
5. Карсим І. А. Науково-фондова робота музеїв. – К.: АлЮр, 2007.
6. Микульчик Р., Слободян П., Рак Т. Словник-довідник термінології музейництва. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2012.
7. Словник-довідник з археології / Редактор, укладач та керівник авторського колективу Н. О. Гаврилюк. – К., 1996.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи викладання: практичні заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Оцінка успішності студента здійснюється у двох формах: поточний контроль (оцінка участі студента-практиканта у роботі археологічної експедиції (або, в разі необхідності в особливих умовах проходження практики, лабораторних, фондових або архівних дослідженнях в музейних або науково-дослідних установах), а також оцінка за звіт про проходження практики) і підсумковий контроль (оцінка захисту звіту).
Студент-практикант отримує від безпосереднього керівника робіт індивідуальні завдання, що визначає місце, характер та обсяг роботи. Кожне індивідуальне завдання оцінюється керівником практики, сума оцінок за індивідуальні завдання складає оцінку за поточний контроль.
За результатами проходження практики студентом-практикантом складається звіт про проходження практики.
Семестрове оцінювання:
1. Індивідуальні завдання – 80 балів/ 48 балів. 2. Підготовка звіту: – 20 балів/ 12 балів.
Підсумкове оцінювання: захист звіту.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни