Історія України в музичному мистецтві
Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Історія України в музичному мистецтві
Код дисципліни
ВК
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати наукову хронологію, періодизацію і характеристики основних етапів розвитку музичної культури
Знати основні тенденції мистецького розвитку в конкретний історичний період
Знати найважливіші факти, події та процеси історії музичного мистецтва
Вміти всебічно розглядати проблему дослідження з використанням відповідних джерел і наукової літератури
Вміти інтерпретувати інформацію з різноманітних джерел
Вміти досліджувати життя та діяльність певних митців у контексті їхньої історичної доби
Вміти робити висновки про результати діяльності осіб, спільнот та структур у конкретні історичні епохи
Вміти виявляти закономірності та особливості національного та зарубіжного музичного мистецтва та їх взаємозалежності у процесі історичного розвитку
Вміти виявляти і опрацьовувати належним чином джерела інформації
Прийняти і обґрунтувати рішення, що дозволяють виявляти спільні й відмінні риси в підходах українських і зарубіжних істориків до історії мистецтва
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; історичний термінологічнопонятійний апарат; характер і особливості культурного розвитку України та світу. Вміти самостійно поглиблювати свої знання шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних технічних засобів; науково оцінювати роль суб’єктивних та об’єктивних чинників в історично - культурному процесі, подіях і явищах.
Зміст навчальної дисципліни
Концептуальна ідея – висвітлення поступу українського музичного мистецтва, його значення для ідентифікації поколінь українців; з’ясування людського та історичного фактору у мистецькому розвиткові. Вивчення відбувається як за проблемнохронологічним методом, так і за запропонованими студентами формами (дискусійні майданчики у форматі круглих столів; екскурсії; презентації, інтернет-конференції тощо).
Навчальна дисципліна складається із 2-х блоків. Окремий блок включає в себе лекції, самостійну роботу студентів, які завершуються рейтинговим контролем рівня засвоєння знань програмного матеріалу даної частини курсу.
Мета дисципліни – висвітлення гуманістичного змісту українського музичного мистецтва, його значення для національного самоусвідомлення поколінь українського народу; формування у студентів цілісного погляду на українське музичне мистецтво у європейському та світовому контекстах.
Рекомендована та необхідна література
Грінченко М. Історія української музики. //Електронна бібліотека «Україніка». URL: http://irbisnbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0004375
Історія українського мистецтва : у 5 т. - Київ., 2006 - 2011. Т. 5 : Мистецтво XX століття. – 2007. – 1047 c.
Історія української культури. – Київ, 1994. – 656 с.
Історія української культури: у 5 т., 9 кн. – К., 2001 – 2013.
Калакура Я.С., Рафальський О.О., М.Ф. Юрій. Українська культура: цивілізаційний вимір. К., 2015. – 496 с.
Петасюк О. І. Сторінки історії українського мистецтва. К., 2014. – 52 с.
Попович М. В. Нарис історії культури України. - К., 1998. – 728 с.
Рудницька О. П. Українське мистецтво у полікультурному просторі. – Київ, 2000. – 208 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) - здатність у процесі навчання, здійснювати аналіз історичних явищ і подій, що передбачає застосування теорій та методів історичної науки; формування вмінь студентів системно й історично аналізувати матеріальні і духовні явища культури; вироблення навичок компаративного бачення світових процесів; порівняння змісту різних текстів, пошук та узагальнення інформації з досліджуваної проблеми; критичне усвідомлення взаємозв’язку між фактами, подіями, явищами і процесами у минулому та сучасності; сприяння усвідомленню сутності культурних процесів та явищ; персоніфікація історії мистецтва.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Самостійна робота (тести). Контрольна робота (тест) блоки 1 та 2. Залік (розлогі відповіді на два запитання). Підсумкове оцінювання: форма оцінювання - залік; залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання для успішних студентів. Обов’язковою умовою для отримання заліку є написання студентом підсумкової контрольної роботи і виконання творчого завдання. Студент, який не набрав 60 балів за результатами семестрового оцінювання, не склав залік і йому у відомість проставляється оцінка «не зараховано». Для складання заліку під час перескладання, яке призначається відповідно до затвердженого деканатом графіку, студент має відпрацювати викладачу ті види семестрового оцінювання на яких не набрав мінімальної кількості балів. У разі якщо студент не отримав залік під час перескладання викладачу, відбувається перескладання комісії.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни