Історія української дипломатії

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія української дипломатії
Код дисципліни
ВК
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати основні напрямки зовнішньої політики українських урядів в різні історичні періоди, особливості основних етапів розвитку української дипломатії, найважливіші факти та події в історії розвитку української дипломатії. Вміти виявляти та опрацьовувати історичні джерела присвячені дипломатичній діяльності, характеризувати та виділяти особливості дипломатичної діяльності в різні історичні періоди, досліджувати життя та діяльність українських дипломатів з урахуванням досягнень сучасної біографістики, формувати, формулювати та обґрунтовувати власне бачення актуальних проблем розвитку української дипломатії в різні історичні періоди, з’ясовувати взаємозв’язок між історичними подіями, явищами, процесами та демонструвати змістовні думки, обґрунтовані положення і висновки про них, виявляти і опрацьовувати джерела інформації. Приймати і обґрунтувати рішення, що дозволяють виявляти спільні й відмінні риси в діяльності українських дипломатів в різні історичні періоди.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; історичний та дипломатичний термінологічно-понятійний апарат; характер і особливості історичного процесу в Україні з середини ХVII століття і до початку ХХІ ст. Вміти самостійно поглиблювати свої знання шляхом пошуку й опрацювання нових історичних джерел; науково оцінювати роль суб’єктивних та об’єктивних чинників в історичному процесі, подіях і явищах.
Зміст навчальної дисципліни
Особливість геополітичного становища України залишається визначальним чинником її міжнародної політики. Роль і значення національної дипломатії як засобу здійснення зовнішньої політики держави надзвичайно зросли внаслідок постійних провокаційних воєнно-політичних загроз з боку керівництва Російської Федерації, її збройної інтервенції проти України, що призвело до незаконної анексії Криму й окупації частини української території. За цих умов посилюється інтерес до історії української дипломатії, що обумовлює необхідність ґрунтовного аналізу її діяльності на різних етапах розвитку національного державотворення. У запропонованому лекційному курсі розглядаються ключові проблеми історії української дипломатії в контексті складного й суперечливого процесу українського державотворення, пояснюються причини дипломатичних поразок, з’ясовуються їх наслідки. Особлива увага приділяється діяльності вітчизняних дипломатів на тих історичних етапах, які були вирішальними для української державності. Мета дисципліни – поглибити знання здобувачів освіти з історії становлення та розвитку української дипломатії в різні історичні періоди.
Рекомендована та необхідна література
Дипломатія УНР та Української Держави в документах і спогадах сучасників : у 2 т. – К., 2008. – Т. 1. – 369 с. ; Т. 2. – 379 с. Зленко А. Дипломатія і політика. Україна в процесі динамічних геополітичних змін. - Харків, 2003. - 559 с. Міжнародні відносини та зовнішня політика (1980-2000-ті pp.): Підручник. - К., 2001. - 622 с. Нариси з історії дипломатії України. - К., 2001- 736 с. Слабченко Є. Дипломатична історія України. - Київ, 2016. - 496 с. Україна на міжнародній арені: Збірник документів і матеріалів (1991-1997 рр.). У 2-х книгах.-К., 1998. Цвєтков Г.М. Міжнародні відносини й зовнішня політика в 1917 -1945 рр.:Навч. посібник. - К.,1997. - 232с. Чекаленко Л. Д. Витоки української дипломатії. – К., 2010. – 340 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): Пропонований курс покликаний розширити поле компетентностей студента і зорієнтувати його на реалізацію набутих теоретичних знань і практичних навичок у науково-дослідницькій і викладацькій роботі. Дисципліна дозволяє студентам: забезпечити засвоєння історичного досвіду й уроків дипломатичної діяльності урядів України; сформувати вміння критично аналізувати зовнішньополітичні доктрини українських державних утворень на різних етапах історії; застосовувати здобуті знання з метою максимально об’єктивного оцінювання найважливіших подій історії української дипломатії, зовнішньополітичної діяльності національних урядів; позбутися усталених стереотипів української історіографії; формувати власну позицію з тієї чи іншої проблеми тощо.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Самостійна робота (есе). Контрольна робота. Підсумкове оцінювання: форма оцінювання – залік; максимальна кількість балів які можуть бути отримані студентом – 40 балів; результати навчання які будуть оцінюватись – знання основних тенденцій історичного розвитку України, найважливіших фактів, подій та процесів історії України в роки Другої світової війни, вміння всебічно розглядати проблему дослідження з використанням відповідних джерел і наукової літератури, інтерпретувати інформацію з різноманітних джерел, з’ясовувати взаємозв’язок між історичними подіями, явищами, процесами та демонструвати змістовні думки, обґрунтовані положення і висновки про них, виявляти спільні й відмінні риси в підходах українських і зарубіжних істориків до історії України в роки Другої світової війни. Форма проведення і види завдань – письмовий залік, в білеті 4 запитання. Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше ніж 36 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни