Світоглядні уявлення народів світу

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Світоглядні уявлення народів світу
Код дисципліни
ВК 2.7
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Знати термінологічно-понятійний апарат традиційного світогляду, уявлення про світ і місце людини в ньому у народів Європи та Азії, основні етіологічні та космогонічні уявлення народів Європи та Азії, уявлення про потойбічний світ в системі традиційного світогляду. Вміти харакеризувати роль та місце жінки у різних спільнотах, визначати й оцінювати спільні і відмінні риси світоглядних уявлень і національних характерів окремих народів, визначати вплив традиційних світоглядів та менталітетів окремих народів на історію та культуру цих народів, розуміти сутність і характер етнокультурних процесів, які відбувалися в Європі та Азії, провести порівняльний аналіз традиційних світоглядів різних народів, застосовувати набуті знання для вивчення традиційних світоглядів народів поза Євразією, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між окремими складовими світоглядних уявлень народів світу, з’ясовувати причини і умови трансформаційних процесів у світоглядних уявленнях народів світу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні складові традиційної духовної культури народів світу. Вміти опитувати інформаторів на етнографічну тематику у ході польових етнографічних експедицій. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Вивчення курсу «Світоглядні уявлення народів світу» в учбовому процесі передбачає ознайомлення студентів зі специфікою традиційних світоглядних систем народів Земної кулі, передовсім Європи та Азії. Розглядаються етіологічні та космогонічні уявлення, міфологія і демонологія, есхатологія, архаїчні культи (культ родючості, культ предків), уявлення про потойбічний світ тощо. Мета дисципліни – формування знань у студентів про особливості світоглядних уявлень народів світу, передовсім Європи та Азії.
Рекомендована та необхідна література
Біблія. Гамаль Л.В., Калита Н.І. Етнологія світу: навч.-метод. посібник. Дрогобич : РВВ ДДПУ, 2006. 185с. Гримич М.В. Традиційний світогляд та етнопсихологічні константи українців (Когнітивна антропологія). К.: ВІПОЛ, 2000. 379 с. Дейвіс, Норман. Європа: Історія / Пер. з англ. П. Таращук, О. Коваленко. К., Основи, 2001. 1463 с. Історія європейської ментальности. / Пер. з нім. За ред. П. Дінцельбахера. Львів: Літопис, 2004. 718 с. Іудаїзм: сутність, історія, сучасні виміри: матеріали Шостої міжнар. молодіжної релігієзнавчої літньої школи К., 2008. 151 с. Коран. Кюїзеньє Ж. Етнологія Європи / Л. Вахніна (пер.з фр.), М. Венгренівська (пер.з фр.). К. : Вид-во Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України, 2007.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): формування вмінь студентів у ході польових опитувань, роботи в архівах та з опублікованими першоджерелами знаходити і систематизувати інформацію про традиційний світогляд окремих народів. Дисципліна «Світоглядні уявлення народів світу» має значний світоглядний аспект, що передбачає вироблення у професійних істориків та етнологів навичок самостійних оцінок і власних суджень щодо етнологічних проблем.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Контрольна робота з тем. Реферат з тем. Оцінювання роботи під час семінарських занять. Підсумкове оцінювання: форма оцінювання – іспит; максимальна кількість балів, які може отримати студент – 40 балів; оцінюються такі результати навчання студента: вміння встановити причиннонаслідковий зв'язок у світоглядних уявленнях народів світу, вміння визначити базові світоглядні уявлення народів Європи та Азії. Форма проведення іспиту – письмова, види завдань – завдання, які потребують розгорнутих відповідей; мінімальний пороговий рівень екзаменаційної оцінки, за якої іспит вважається складеним – 24 бали. Необхідна умова допуску до іспиту: студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше ніж 20 балів (критично-розрахунковий мінімум). Рекомендований мінімум допуску до іспиту 36 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни