Історія українського козацтва

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія українського козацтва
Код дисципліни
ВК 1.6
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати сучасні історичні терміни та поняття з історії козацтва. Знати сутність, природу та генезис історичних явищ. Знати хронологію подій пов’язаних з історією українського козацтва. Знати основні наукові проблеми та концепції, пов’язані зі змістом навчального курсу. Знати провідних діячів, котрі були висунуті українським козацтвом. Вміти володіти основними методами наукового пізнання. Здійснювати аналіз та узагальнення природи та генезис історичних явищ. Вміти працювати з рекомендованими науковими дослідженнями і публікаціями джерел.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: сучасні історичні терміни та поняття з історії козацтва; сутність, природу та генезис історичних явищ; хронологію подій пов’язаних з історією українського козацтва; основні наукові проблеми та концепції, пов’язані зі змістом навчального курсу; провідних діячів, котрі були висунуті українським козацтвом. Вміти: володіти основними методами наукового пізнання; здійснювати аналіз та узагальнення природи та генезис історичних явищ; працювати з рекомендованими науковими дослідженнями і публікаціями джерел. Володіти елементарними навичками аналізу історичних джерел, встановлення причинно-наслідкових зв’язків, розуміти базові поняття з історії українського козацтва («уходництво», «реєстрові козаки», «низові козаки», «паланка»).
Зміст навчальної дисципліни
Розглядаються основні поняття та періодизація історії українського козацтва. Порівнюються теорії походження українського козацтва. Розглядаються джерела поповнення запорозького козацтва. З’ясовуються відмінності у правовому статусі низового та реєстрового козацтва. Подається інформація по територіальній структурі запорозького козацтва та структурі його управління і пояснюються повноваження кошової старшини. Розкривається місце і роль українського козацтва в історії України та Європи. Пояснюються причини занепаду запорозького козацтва та подальша доля запорозьких козаків після зруйнування Січі. Мета дисципліни – дати сучасні наукові знання на інформативному, інтерпретаційному та дискусійному рівнях з історії українського козацтва на матеріалі визначальних, вузлових подій, процесів і явищ у його соціально-економічній, політичній та військовій сферах діяльності.
Рекомендована та необхідна література
Брехуненко В.А. Східна брама Європи. Козацька Україна середини XVII - XVIII ст. – К.: Темпора, 2014. – 504 с. Винар Л. Козацька Україна: Вибрані праці. – К. – Львів – Нью-Йорк – Париж, 2003. – 677 с. Грушевський М. Історія України-Руси. – Т. 7. – К., 1995. – 624 с. – Т. 8, ч.1-3: Роки 1626-1650. К., 1995. – 856 с.; Т. 9, ч. 1: 1650-1654 рр. – К., 1996. – 871 с.; Т. 10. – К., 1996. – 408 с. Історія українського козацтва: Нариси: У 2 т. – Т. 1. / Редколегія: В.А.Смолій (відп. ред.) та ін. – К.: Києво-Могилянська академія, 2006. – 800 с.; Т. 2. – 2007. – 724 с. Таїрова-Яковлева Т.Г. Гетьмани України. Історія про славу, трагедію та мужність. – К.: Кліо, 2015. – 424 с. Український Гетьманат: нариси історії національного державотворенні XVII – ХVIII ст. У 2 кн. – К.: Ін-т історії України, 2018. – 608 с. Українське козацтво: Мала енциклопедія. – К.: Ґенеза; Запоріжжя: Прем’єр, 2002. – 568 с.; 2-е вид., доп. і перероб. – К.: Ґенеза; Запоріжжя: Прем’єр, 2006. – 672 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): формування цілісної системи знань про процес формування, історію українського козацтва та його місце в історії України. У результаті вивчення дисципліни студент повинен засвоїти базові поняття та масив писемних джерел з історії українського козацтва, орієнтуватись в теоріях виникнення та оцінки ролі козацтва в історії України та вміти здійснювати їх порівняльне тлумачення.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Контрольна робота з тем. Семінарські заняття з тем. Реферат. підсумкове оцінювання: форма оцінювання – іспит; максимальна кількість балів, які може отримати студент – 40 балів; оцінюються такі результати навчання студента: вміння встановити причинно-наслідкові зв’язки в подіях та явищах пов’язаних з історією українського козацтва; володіння джерельною базою, самостійність мислення та вміння робити порівняльний аналіз персоналій та дій українського козацтва в рамках історії України. Форма проведення іспиту – письмова, види завдань – завдання, які потребують розгорнутих відповідей; мінімальний порогів рівень екзаменаційної оцінки, за якої іспит вважається складеним – 24 бали. Необхідна умова допуску до іспиту: студент не допускається до екзамену, якщо підчас семестру набрав менше ніж 20 балів (критично розрахунковий мінімум). Рекомендований мінімум допуску до еіспиту 36 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни