Рух Опору в Україні в роки Другої світової війни

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Рух Опору в Україні в роки Другої світової війни
Код дисципліни
ВК 3.6
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати наукову хронологію, періодизацію і характеристики основних етапів історії Руху Опору в Україні, основні тенденції історичного розвитку України в конкретні історичні періоди, найважливіші факти, події та процеси Руху Опору в Україні в роки Другої світової війни. Вміти всебічно розглядати проблему дослідження з використанням відповідних джерел і наукової літератури з історії Руху Опору в Україні, інтерпретувати інформацію з різноманітних джерел, досліджувати життя та діяльність конкретних людей у контексті їхньої історичної доби, робити висновки про результати діяльності осіб, спільнот та структур у конкретні історичні епохи, з’ясовувати взаємозв’язок між історичними подіями, явищами, процесами та демонструвати змістовні думки, обґрунтовані положення і висновки про них Вміти виявляти і опрацьовувати належним чином джерела інформації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; історичний термінологічно-понятійний апарат; характер і особливості історичного процесу в Україні. Вміти самостійно поглиблювати свої знання шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних технічних засобів; науково оцінювати роль суб’єктивних та об’єктивних чинників в історичному процесі, подіях і явищах.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна передбачає формування вміння критичного та незаангажованого аналізу історичних фактів та процесів стосовно історії Руху Опору в Україні в роки Другої світової війни. Аналізуються фактори впливу на формування Руху Опору, його особливості в Україні. Висвітлюється діяльність ОУН, УПА, Карпатської Січі, радянських партизанських зʼєднань і загонів та підпільних організацій, партизанських й підпільних організацій інших держав. Досліджується методи та засоби нацистських окупаційних органів влади у боротьбі проти організацій Руху Опору в Україні. Розкриваються проблеми становища місцевого населення та його ставлення до різних представників Руху Опору в Україні. Досліджуються питання чисельності учасників Руху Опору, внесок підпільних організацій та партизанських підрозділів у перемогу над нацизмом. Мета дисципліни – опанування здобувачами освіти знань історії Руху Опору в Україні в роки Другої світової війни, усвідомлення їх об’єктивного характеру, взаємозв’язку та взаємозалежності, а також закономірностей розвитку, ролі об’єктивних та суб’єктивних чинників в історії; вміння працювати із вітчизняними та зарубіжними історичними джерелами пов’язаними з дослідженням сучасної історії України.
Рекомендована та необхідна література
Бандера С. Перспективи Української Революції / С. Бандера. – Дрогобич,, 1998. – 640 с. Відновлення Української держави в 1941 році. Нові документи і матеріали / З. Нагірняк (ред). – К., 2001. – 198 с. Кентій А. В. Нариси історії організації українських націоналістів (1929-1941 рр.). – К., 1998. – 200 с. Кентій А. В. Нариси історії Організації українських націоналістів (1941-1942 рр.). – К., 1999. – 202 с. Кентій А. В. Збройний чин українських націоналістів. 1920-1956. Історико-архівні нариси. – Т. 1: Від Української Військової Організації до Організації Українських Націоналістів. 1920-1942 рр. – К., 2005. – 332 с.; Т. 2: Українська повстанська армія та збройне підпілля Організації українських націоналістів. 1942-1956 рр. – К., 2008. – 415 с. Патриляк І. Перемога або смерть. Український визвольний рух у 1939-1960 роках / І. Патриляк. – Харків, 2015. – 512 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) – здатність здійснювати аналіз явищ і подій історії України в роки Другої світової війни, застосовуючи принципи та методи історичної науки; формування вмінь студентів системно й історично аналізувати військову історію України; вироблення навичок компаративного бачення світових процесів 1939-1945 рр.; усвідомлення взаємозв’язку між фактами, подіями, явищами і процесами у минулому України та світу.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Робота на семінарських заняттях. Самостійна робота 1 та 2 (есе). Контрольна робота 1 та 2. Підсумкове оцінювання: форма оцінювання – іспит; максимальна кількість балів - 40 балів; результати навчання які будуть оцінюватись – знання наукової хронології, періодизації і характеристики основних етапів історії Руху Опору в Україні в роки Другої світової війни, основних тенденцій історичного розвитку України в конкретні історичні періоди, найважливіших фактів, подій та процесів історії України в роки Другої світової війни; вміння всебічно розглядати проблему дослідження з використанням відповідних джерел і наукової літератури з історії Руху Опору в Україні в роки Другої світової війни, з’ясовувати взаємозв’язок між історичними подіями, явищами, процесами та демонструвати змістовні думки, обґрунтовані положення і висновки про них, виявляти і опрацьовувати належним чином джерела інформації; вміння приймати і обґрунтовувати рішення.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни