Анархізм в історії України

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Анархізм в історії України
Код дисципліни
ВК
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: сутність, витоки та періодизацію анархістського руху в Україні та світі; історіографію та джерельну базу проблеми, особливості створення та діяльності анархістських організацій у світі, особливості функціонування анархістських організацій, зокрема їх програмні засади та цілі, на території України у XIX – ХХІ ст. Уміти: класифікувати, порівнювати й адекватно інтерпретувати історичні оцінки вітчизняних і зарубіжних учених, які досліджували проблеми діяльності анархістського руху в Україні. Уміти: виявляти й опрацьовувати різні джерела інформації для реалізації науководослідницьких проектів; здійснювати критичний аналіз історичних фактів, явищ і подій, пов’язаних з діяльністю анархістських організацій в Україні, коментувати, анотувати, редагувати тексти і документи відповідно до певних критеріїв; представляти результати наукових досліджень у друкованій формі, проводити їх презентацію.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: сучасні методи історичного пізнання, історичний термінологічно-понятійний апарат; основні історичні події у межах дисципліни, їх причини та наслідки, періодизацію, джерельну базу; характер і особливості українського історичного процесу; специфіку політичного, соціального, економічного, культурного життя населення України. Вміти самостійно: використовувати набуті знання в наукових дослідженнях і викладацькій роботі; поглиблювати свої знання у рамках дисципліни шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних засобів технічної інформації; науково оцінювати роль суб’єктивних та об’єктивних чинників в історичному процесі, конкретних подіях і явищах анархістського руху в Україні.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Анархізм в історії України» є важливою складовою частиною професійної підготовки студентів-істориків. Вона покликана розширити поле компетентності студента, зорієнтувати його на реалізацію набутих теоретичних знань і практичних навичок у науково-дослідницькій та викладацькій роботі. На основі сучасних наукових знань висвітлюється процес виникнення та становлення, функції, форми, методи і напрями діяльності анархістських організацій, їх роль і значення в історії України. Дослідження специфіки становлення та розвитку анархістського руху дозволяє значно об’єктивніше оцінити різні аспекти суспільно-політичного, соціально-економічного та культурного розвитку України. Мета дисципліни – сформувати у студентів системну уяву про причини та передумови зародження анархізму в Україні, формування та розвиток анархістського руху в різні періоди історії України.
Рекомендована та необхідна література
Бабічева О.С. Анархізм в Центральній та Південно-Східній Україні (перша чверть XX століття). Дніпродзержинськ, 2013. – 204 с. Васильчук Є. О. Політичний радикалізм та екстремізм у молодіжному середовищі України Черкаси, 2014. - 512 с. Васильчук Є.О. Лівий радикалізм та анархізм в Україні: монографія / Є. О. Васильчук. – Черкаси: Видавець Ольга Вовчок – 2019. – 161 с. Лебеденко О.М. Анархісти на Україні в 1903-1908 рр. //Український історичний журнал. – 1991. – № 11. – C. 36-43. 5. Лебеденко О.М. Анархізм в Україні (ХІХ-поч. ХХ ст.). - К., 1994. – 77 с. Савченко В. А. Анархістський рух в Одесі в 1903-1916 рр. – Одеса: Книжный дом, 2014. – 306 с. Савченко В. Діяльність анархістських організацій в Україні у 1903–1929 рр: історичний аспект та політична практика / Наук. ред. О. П. Реєнт. Київ: Інститут історії України, 2017. – 444 с. Marshall P. Demanding the impossible: a history of anarchism / P. Marshall. – London: Harper Perennial, 2008. – 818 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): формування у студентів цілісної системи знань про причини та передумови зародження анархізму; визначення особливостей формування та розвитку анархістського руху в різні історичні періоди, значення, місце і роль діяльності анархістів у всесвітній історії; уміння критично аналізувати анархістські теорії; застосування здобутих знань з метою максимально об’єктивного оцінювання ролі анархістів у найважливіших історичних подіях; формування та обґрунтування власного бачення тієї чи іншої проблеми, пов’язаної з історією анархізму тощо.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Робота на семінарських заняттях. Самостійна робота (есе). Контрольна робота. Підсумкове оцінювання: форма оцінювання - залік; максимальна кількість балів, які можуть бути отримані студентом - 20 балів; результати навчання які будуть оцінюватись – знання особливостей зародження, становлення та розвитку анархізму на різних історичних етапах; вміння класифікувати, порівнювати й адекватно інтерпретувати історичні оцінки вітчизняних і зарубіжних учених, які досліджували проблеми анархістського руху в українському та світовому контекстах, коментувати тексти і документи відповідно до певних критеріїв; здатність до міжособистісної взаємодії та участі у наукових дискусіях. Форма проведення і види завдань – письмовий залік, в білеті 2 запитання; для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за залік не може бути меншою 12 балів. Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше ніж 48 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни