Політичні репресії в Україні 1920—1930-ті рр.

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Політичні репресії в Україні 1920—1930-ті рр.
Код дисципліни
ВК 3.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати наукову хронологію, періодизацію і характеристики основних етапів політичних репресій в Україні 19201930-х років, найважливіші факти та події з історії політичних репресій в Україні 1920-1930-х років, основні ідеї законодавчого та ідеолого-політичного підгрунтя проведення політичних репресій та їх втілення на практиці. Вміти виявляти та проводити аналіз історіографічних та історичних джерел з історії політичних репресій в Україні 1920-1930-х років, визначати зв’язок та різницю між інформаційним наповненням джерел та їх трактуванням в історіографії політичних репресій в Україні 19201930-х років, визначати інформаційний потенціал конкретних історичних джерел для вивченні історії політичних репресій в Україні 1920-1930-х років, з’ясовувати вплив на розгортання політичних репресій партійнорадянських діячів, аналізувати взаємозв’язки між позицією професійного історика та суспільними запитами та поглядами на минуле, пов'язане з політичними репресіями.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; історичні терміни та поняття; сутність, природу та генезу явища політичних репресій радянської тоталітарної доби; основні наукові проблеми та концепції, пов’язані зі змістом навчального курсу. Вміти науково аналізувати історіографічний матеріал та джерела, поглиблювати знання шляхом використання інформаційного потенціалу електронних ресурсів; здійснювати аналіз, узагальнення природи та генези історичних явищ з урахуванням суб’єктивних та об’єктивних чинників впливу; з’ясовувати причинно-наслідкові зв’язки історичних подій і процесів.
Зміст навчальної дисципліни
Політичні репресії стали невід'ємним складником формування і функціонування тоталітарної системи в Україні в 1920-1930-х роках. Масовий політичний терор торкнувся всіх прошарків українського суспільства і відзначався велечезною кількістю жертв. Ідеологічне обгрунтуваня, законодавче забезпечення політичних репресій створювало видимість їх доцільності і необхідності. Сталінський режим спрямував вістря удару проти українського селянства, що виразилося в розкуркуленні та голодоморі-геноциді 1932-1932 років. Діяльність каральних, численних позасудових органів, фальсифікація справ, організація політичних судилищ стало звичним явищем в українському житті особливо в 1930-х роках. Вивчення історії політичних репресій в Україні в 1920-1930-х роках передбачає вироблення у студентів на основі одержаних знань навичок самостійності суджень, оцінювання запропонованих до розгляду проблем, усвідомлення сутності суспільно-політичних процесів. Мета дисципліни – опанування студентами історичного факультету теоретичних і конкретно-історичних знань на інформативному, інтерпретаційному та дискусійному рівнях та формування на їх основі системної уяви про розвиток українського суспільства в умовах зародження та функціонування комуністично-сталінської тоталітарної системи 1920-1930-х років.
Рекомендована та необхідна література
Білокінь С.І. Масовий терор як засіб державного управління в СРСР. 1917-1941 рр.: джерелознавче дослідження. К., 2017. ‒ 768 с. Відлуння Великого терору. Збірник документів у трьох томах. ‒ Т. 1: Партійні збори та оперативні наради співробітників управлінь НКВС УРСР (листопад 1938 ‒ листопад 1939 pp.). K., 2017. ‒ 744 с. Т. 2: Документи з архівних кримінальних справ на співробітників органів НКВС УРСР, засуджених за порушення соціалістичної законності (жовтень 1938 p. – червень 1943 р.). Кн. 1: НКВС Молдавської АРСР, Дорожньо-транспортний відділ ГУДБ НКВС ПівнічноДонецької залізниці, УНКВС по Житомирській області та УНКВС по Одеській області – K., 2018. – 728 с. Вронська Т. Заручники тоталітарного режиму: репресії проти родин «ворогів народу» в Україні (1917–1953). К., 2009. – 486 с. Епплбом Енн Історія ГУЛАГу / Пер. з англ. А. Іщенка. К., 2006. - 511 с. Політичний терор і тероризм в Україні ХІХ–ХХ століть. Історичні нариси. К.: Наукова думка, 2002. – 952 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) – виробити здібність до планомірного, перманентного накопичення знань на основі самостійної орієнтації в сучасному інформаційному просторі; на прикладах історіографічних оглядів прищепити схильність до аналізу наукових текстів та професійної оцінки наукових публікацій; визначити основні види і групи джерел з історії політичних репресій в Україні 1920-1930-х років з акцентом на вміння їх виявляти, систематизувати, науково-критично аналізувати, узагальнювати одержані результати; формувати здатність до творчого мислення, самостійності міркувань, суджень щодо політичних репресій як прояву сутності функціонування тоталітарного режиму; на основі самостійних інтерпретацій співставляти прояви політичних репресій у вітчизняній, європейській та світовій історії.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Робота на семінарських заняттях. Самостійна робота 1 (есе) та 2 (презентація). Контрольна робота 1 та 2 (розгорнута відповідь). Підсумкове оцінювання: форма оцінювання - іспит; максимальна кількість балів які можуть бути отримані студентом - 40 балів; результати навчання: розуміння понятійного апарату та досконале оперування ним; знання наукової хронології, періодизації основних етапів, найважливіших фактів та подій з історії політичних репресій в Україні 1920-1930-х років в їх причинно-наслідкових зв’язках; пояснення сутності, природи та генези явища політичних репресій радянської тоталітарної доби; обізнаність з основними науковими проблемами та концепціями щодо політичних репресій; вміння роботи з історіографічними та історичними джерелами з історії політичних репресій; здійснення історичного аналізу впливу суспільно-політичних процесів на зародження та розгортання політичних репресій в Україні; форма проведення і види завдань – письмовий іспит.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни