СПЕЦСЛУЖБИ В НОВІТНІЙ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

Освітня програма: Історія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
СПЕЦСЛУЖБИ В НОВІТНІЙ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
Код дисципліни
ВК 2.12
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати: сутність і витоки розвідувальної діяльності; періодизацію історії спецслужб у новітній історії України; історіографію та джерельну базу проблеми. Знати: особливості створення та діяльності українських спецслужб на різних історичних етапах Новітньої доби. Знати: особливості функціонування спецслужб іноземних держав на території України у ХХ–на початку ХХІ ст. Уміти: класифікувати, порівнювати й адекватно інтерпретувати історичні оцінки вітчизняних і зарубіжних учених, які досліджували проблеми діяльності спецслужб в Україні. Уміти: виявляти й опрацьовувати різні джерела інформації для реалізації науково-дослідницьких проектів; здійснювати критичний аналіз історичних фактів, явищ і подій, пов’язаних з діяльністю спецслужб в Україні. Уміти коментувати, анотувати, редагувати тексти і документи відповідно до певних критеріїв; представляти результати наукових досліджень у друкованій формі, проводити їх презентацію.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: сучасні методи історичного пізнання, історичний термінологічно-понятійний апарат; характер і особливості українського історичного процесу; специфіку політичного, соціального, економічного, культурного життя населення України в ХХ–на початку ХХІ ст. Вміти самостійно: використовувати набуті знання в наукових дослідженнях і викладацькій роботі; поглиблювати свої знання у рамках дисципліни шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних засобів технічної інформації; науково оцінювати роль суб’єктивних та об’єктивних чинників в історичному процесі, конкретних подіях і явищах.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна є важливою складовою частиною професійної підготовки студентів-істориків фахівців з новітньої історії України. На основі сучасних наукових досягнень висвітлюється процес виникнення та становлення, функції, форми, методи і напрями діяльності національних спецслужб України, а також – іноземних спецслужб на території України, роль і значення національних та іноземних спецслужб в історії України ХХ–ХХІ ст. Специфіка функцій, які виконували спецслужби, дозволяє значно об’єктивніше оцінити різні аспекти суспільно-політичного, соціально-економічного та культурного розвитку України.
Рекомендована та необхідна література
1. Ведєнєєв Д.В., Биструхін Г.С. Двобій без компромісів. Протиборство спецпідрозділів ОУН та радянських сил спецоперацій. 1945–1980-ті роки: Монографія. – К.: К.І.С., 2007. – 568 с. 2. Ведєнєєв Д., Биструхін Г. Меч і тризуб. Розвідка і контррозвідка руху українських націоналістів та УПА. 1920–1945. – К.: Генеза, 2006. – 408 с. 3. Гвоздь В.І. Історичні, правові і політичні аспекти розвідувальної діяльності держави. – Монографія. – К.: «Борисфен Інтел». – 576 с. 4. Кокін С. Процес відкриття доступу до документів комуністичних спецслужб в Україні (середина 1990-х – середина 2000-х рр.) // З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ. – 2019. – № 2 (52). – С. 266–279. 5. Мудрик-Мечник С. Вивчаймо ворога: доповіді, лекції, роздумування і спомини. – Мюнхен: Українське видавництво, 1989. – 317 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота, контрольна робота, реферат, залік
Методи та критерії оцінювання
семестрове оцінювання: 1. Самостійна робота (реферат): РН1.2, РН1.3, РН2.2, РН2.4, РН4.1 40 балів/24 бали. 2. Контрольна робота: РН1.1, РН3.1, РН4.1 – 20 балів/12 балів. * максимальний бал/пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. підсумкове оцінювання - залік
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни