Іслам та суспільство на Близькому та Середньому Сході

Освітня програма: Сходознавство

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Іслам та суспільство на Близькому та Середньому Сході
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати загальні відомості про іслам та зумовлені ним цивілізаційні цінності. Знати основні етапи розвитку ісламської цивілізації. Знати особливості соціосфери умми ісламійї. Знати специфіку мусульманської економіки. Вміти здійснювати моніторинг поточних подій політичного життя країн Великого Близького Сходу. Вміти проводити та представляти самостійне дослідження з проблематики дисципліни. Вміти проводити компаративний аналіз втілення принципів і норм ісламу в житті суспільства та людини різних країн ареалу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
а) знати: - історичний термінологічно-понятійний апарат, сучасні методи історичного пізнання; - історію і практику ісламу; - історію ісламської цивілізації; б) вміти: - аналізувати втілення релігійних принципів і настанов у соціосфері умми ісламійї; - виявляти особливості «зеленої економіки»; - простежувати політичні процеси у мусульманських країнах; - демонструвати досягнення і проблеми культурного розвитку ісламських країн; в) володіти: - елементарними навичками аналізу історичних джерел а також засобів масової інформації, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Іслам та суспільство на Близькому та Середньому Сході» знайомить студентів з особливостями впливу релігійного фактору на життя спільноти і окремої людини у всіх сферах життєдіяльності. Особлива увага приділяється аналізу характеристик менталітету і поведінки у сучасних умовах.
Рекомендована та необхідна література
Білокопитова Н. І. Компаративний підхід до гендерного питання в тюркських, перських і арабських суспільствах // Гілея: науковий вісник: історичні науки, філософські науки, політичні науки. – 2015. – Вип. 93 (№ 2). 2. Волович О. Особливості глобалізаційних процесів в арабському світі та їх урахування в близькосхідній політиці України. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://old.niss.gov.ua/monitor/october09/05.htm. 3. Ганущин І. І. Синкретизм етичного і юридичного в шаріаті та його роль в сучасних ісламських спільнотах // Дні науки філософського факультету – 2015: міжнар. наук. конф. 21-22 квітня 2015 р.: матеріали доп. та виступів [редкол.: А. Є. Конверський (голова) та ін.]. – К.: Київський університет, 2015. – Ч. 7. 4. Кудин О. О. Загальні принципи ісламської теорії міжнародних відносин // Софія: гуманітарно-релігієзнавчий вісник. – 2016. – № 3 (7). 5. Лук’янов Ю. Ю. Ісламське віровчення і цінність прав людини: можливість співіснування // Право України. – 2015. – № 2.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота, усне опитування, реферат, контрольна робота 1,2 Залік..
Методи та критерії оцінювання
Форма оцінювання – залік. Максимальна кількість балів, які може отримати студент – 20 балів. Оцінюються такі результати навчання студента як вміти проводити компаративний аналіз втілення принципів і норм ісламу в житті суспільства та людини різних країн ареалу. Форма проведення заліку: письмово-усна: запропоновані питання і завдання потребують розгорнутих відповідей. Мінімальний пороговий рівень залікової оцінки, за якої залік вважається складеним – 12 балів. Необхідна умова допуску до заліку: студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше ніж 40 балів. Рекомендований мінімум допуску до заліку – 48 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни