Історія української та зарубіжної культури

Освітня програма: Сходознавство

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія української та зарубіжної культури
Код дисципліни
ОК 2
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Поняття культури та йогобагатозначність. Основні функції культури. Морфологія культури.Основи періодизації культури.Предметне поле та завдання культурологічних досліджень. Основні етапи антропосоціогенезу. Поняття неолітичної революції. Міфологія як історично перша форма світогляду. Проблема виникнення мови. Генезис моральної свідомості та мистецтва.Періодизація культури Античності.Періодизація Середньовічної культури. Періодизація та загальна характеристика епохи Відродження. Тенденції та явища українського передвідродження. Реформаційногуманістичний напрям в українській культурі. Феномен європоцентризму. Західноєвропейське мистецтво ХІХ століття: основні напрями та представники. Поняття модерну. Демонструвати знання спеціалізованої літератури із культурологічних досліджень Сприяти аналізові тенденцій, закономірностей, причин та наслідків розвитку й проблем сучасності
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу, що базуються на знаннях шкільної програми дисциплін «Історії», «Людини і світ», «Художньої культури», «Етики».Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ світу й культури, розуміти сутність філософських проблем, тем, ідей, вміти аналізувати філософські та наукові тексти;Володіти елементарними навичками сприйняття та аналізу інформації; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурних подій та явищ.
Зміст навчальної дисципліни
В процесі освоєння даного курсу студент отримає базові знання про організаційне та науково-методичне забезпечення викладання української та зарубіжної культури, базові знання про передумови формування, генезис, основні етапи розвитку та особливості зарубіжної та української культури; базові знання про основні форми сучасних художньо-естетичних і соціокультурних практик та нові мистецько-культурні явища; базові уявлення про основні етапи розвитку світового та українського мистецтва, сучасні наукові концепції, в межах яких здійснюється їх вивчення, основні мистецькі напрямки та постаті, які визначали їх розвиток; базові уявлення про історію розвитку та функціонування українського та зарубіжного культурного простору, його ґенезу та сучасний стан; особливості культурних систем та інституцій; ціннісно-смислові та знаково-комунікативні механізми, що регулюють культурну практику взаємодії людей і спільнот на кожному конкретно-історичному етапі розвитку.
Рекомендована та необхідна література
1. Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол.авторів; за ред. А.Є.Конверського. Харків: Фоліо, 2013. – 863 с. 2. Попович М.В.Нарис з історії культури України. – К.: «АртЕк», 1998 . –728 с. 3. Культурологія: українська та зарубіжна культура Навч.посіб. / М.М.Закович, І.А.Зязюн, О.М.Семашко та ін. За ред. М.М.Заковича – К., 2004. - 567 с. 4. Антонова Е. В. Месопотамия на пути к первым государствам. — М.: Изд.фирма «Восточная литература» РАН. 1998. — 224 с. 5. Бардески Кьяра Децци. Месопотамия. Колыбель человечества / Пер. Т. Н. Григорьевой. — М.: Ниола-Пресс, 2008. — 128 с. 6. Барт Р. Миф сегодня. // Мифология. – М., 2000. 7. Гомбрих Эрнст. История искусств. – М.: АСТ, 1998. – с.688 8. Гуляев В. И. Шумер. Вавилон. Ассирия: 5000 лет истории. — М.: Алетейа, 2004. — 440 с. 6. Густерин, П. В. Египетский музей: История создания // Мир музея. — 2011. — № 6. — С. 40–47. 7. Дмитриева Н.А. Краткая история искусств. – М., 1985. Вип. І. – с. 318.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота, усна доповідь, презентація самостійного дослідження, текст рекомендацій, дискусія. Письмова контрольна робота 1, 2. Залік.
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів), яка визначається як сума (проста або зважена) балів за систематичну роботу впродовж семестру. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру. Таким чином, підсумкова оцінка складається із суми семестрової кількості балів та підсумкової контрольної роботи. У разі відсутності студента на семінарському занятті, розглянуті на семінарі питання відпрацьовуються у письмовій формі. Загальна кількість балів за аудиторну роботу складає 30% від семестрової кількості балів Максимальна ількість балів за конспекти першоджерел в даній навчальній дисципліні не може бути більше, ніж 10% від семестрової кількості балів, тобто не більше, ніж 8 білів3 Загальна кількість балів за самостійну індивідуальну роботу складає 50% від семестрової кількості балів, тобто мін. – 24 бали, максимум – 40 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни