Наукометрія та бібліометрія
Освітня програма: Архівістика та управління документацією
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Наукометрія та бібліометрія
Код дисципліни
ОК.39
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.1 Знати історію становлення і розвитку наукометрії, бібліометрії. Історіографію досліджень по даним дисциплінам. Напрями взаємодії наукометрії та бібліометріїз іншими науковими дисциплінами: інфометрією, вибометрикою, кіберметрикою, кваліметрією
1.2 Знати ідеї та методи наукометрії, які використовуються при прогнозуванні і керуванні процесу розвитку науки. Методи вивчення розвитку окремих галузей науки через статистичну обробку наукової інформації.
1.3 Знати методи вивчення взаємовпливу між науковими роботами шляхом проведення кількісного аналізу бібліографічних посилань. Наукометричні бази даних і основні наукометричні показники. Застосування методики бібліометрії при проведенні експертизи на плагіат.
2.1 Вміти оцінювати отриману інформацію з допомогою кількісних характеристик і використовувати отримані результати в наукових дослідженнях. Використовувати наукометричні дані при оформленні наукові звітності.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основи бібліотекознавства, бібліографії, інформаційно-аналітичної діяльності.
2. Вміти самостійно аналізувати бібліографічну інформацію.
3. Володіти навичками роботи з інформаційно-пошуковими системами і базами даних наукових видань, науково-довідковим апаратом бібліотек.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом вивчення курсу «Наукометрія та бібліометрія» є основні завдання наукових дисциплін наукометрії і бібліометрії. Дослідження зв’язків даних дисциплін з історичною наукою і її окремими галузями. Історія виникнення цих дисциплін, їх розвитку, історіографія досліджень по їх проблематиці. Напрями взаємодії наукометрії і бібліометрії з іншими науковими дисциплінами — вебометрикою, кіберметрією, кліометрикою. У курсі розглядається інформація про наукометрію — наукову дисципліну, яка досліджує саму науку за допомогою кількісних методів, маючи на меті створення інформаційної моделі її розвитку. Приділяється увага вивченню окремих напрямів наукових досліджень через статистичну обробку наукової інформації, методам наукометрії, які використовують при прогнозуванні і керуванні процесом розвитку науки. Дається характеристика використання математичних і статистичних методів у бібліометрії. Розкривається методика дослідження взаємовпливу і наукового обміну інформацією між науковими роботами за допомогою аналізу бібліографічних посилань. Окреслюються методи кількісного аналізу документів. Наводиться інформація про наукометричні бази даних і основні наукометричні показники. Проводиться ознайомлення з методами експертизи наукових досліджень на плагіат, з використанням в якості однієї з її складових методики досліджень бібліометрії. Наводиться інформація про взаємодію наукометрії і бібліометрії з інфометрією — науковою дисципліною, котра розроблює методику виміру кількісних характеристик інформації. Окреслюються напрями взаємодії наукометрії і бібліометрії з кваліметрією, котра займається проведенням кількісної і якісної оцінки отриманої інформації. Дається оцінка використання методів наукометрії і бібліометрії в дослідженнях з документознавства, архівознавства, бібліотекознавства, джерелознавства.
Рекомендована та необхідна література
1. Асєєв Г.Г. Наукометрія, інфометрія, бібліометрія: визначення і розмежування // Бібліотечний вісник. — 2016. — No 2. — С. 3 — 10.
2. Бойченко М., Зінченко В. Наукометрія, бібліометрія і інфометрія: облік наукових досліджень і прогрес науки під кутом зору філософії стратегії глобального стійкого розвитку // Філософія освіти. — 2022. — Вип. 28 (1). — С. 119 — 138.
3. Добронравова І.С. Філософія та методологія науки: Підручник. — К. : Вид -во « Київський університет», 2008.
4. Костенко Л.Й. Наукова періодика України та бібліометричні дослідження. — К. , 2014.
5. Підгаєцький В.В. Основи теорії та методології джерелознавства з історії України ХХ ст. : Навчальний посібник. — Дніпропетровськ: Вид-во ДДУ, 2001.
6. Польовий М., Святець Ю. Короткий нарис історії української кліометрики // Україна модерна. — 2019. — Число 27. — С. 183 — 212.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
— семестрове оцінювання
1. Контрольна робота з тем ЗМ 1 (тест): РН 1.1., 1.2. — 10 балів / 6 балів
2. Контрольна робота з тем ЗМ 2 (тест): РН 1.3., 1.4. — 10 балів / 6 балів
3. Індивідуальне завдання 1: РН 1.2. — 4 бали / 2 бали
4. Індивідуальне завдання 2: РН 1.4. — 4 бали / 2 бали
5. Оцінювання роботи під час семінарських занять (ЗМ 1): РН 1.2., 1.3. — 18 балів / 12 балів
6. Оцінювання роботи під час семінарських занять (ЗМ 2): РН 1.4., 2.3. — 14 балів / 8 балів
— підсумкове оцінювання
— форма оцінювання — іспит
— максимальна кількість балів, які може отримати студент — 40 балів
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни