Історія книги та книгодрукування

Освітня програма: Архівістика та управління документацією

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія книги та книгодрукування
Код дисципліни
ОК.37
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати понятійно-категоріальний апарат курсу «Історія книги і книгодрукування»; Знати процес еволюції письма і книгописання Знати особливості розвитку вітчизняної і зарубіжної рукописної книги; Знати основні погляди сучасної історичної науки на процес становлення письма і книгодрукування Знати процеси виникнення та становлення рукописної та друкованої книги відносно певної епохи Знати основні етапи розвитку вітчизняної і зарубіжної книги від найдавніших часів до сьогодення Вміти аналізувати вплив книги й друкованого слова на формування суспільної думки Вміти застосовувати на практиці знання з використання книги у друкованому та електронному форматах, оцінювати й використовувати її як інформаційний потенціал
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати періодизацію вітчизняної історії; еволюцію письма і книгописання; основні етапи розвитку вітчизняної і зарубіжної історії від найдавніших часів до сьогодення; Вміти визначати процеси виникнення та становлення букв і письма відносно певної епохи; аналізувати вплив друкованого слова на формування суспільної думки; послуговуватися базовими методиками пошуку, збору, аналізу та викладення матеріалу. Володіти навиками практичного застосування отриманих знань; знаннями про особливості трансформаційного розвитку писемності та книги; уміннями використання книги як інформаційного потенціалу.
Зміст навчальної дисципліни
Розглядаються історико-інформаційні процеси пов’язані з питаннями появи перших книг і їх трансформаційні процеси від фіксації інформації за допомогою різноманітних знаків, предметів, матеріалів, букв і абетки до появи паперу, як найуживанішого книжкового матеріалу, рукописної книги, винайдення друкарського верстата, множення й тиражування книг; з’ясувати їх вплив, як потужного інформаційного носія на формування суспільної свідомості; розглядаються етапи, та особливості книготворення на різних історичних періодах та географічних територіях; акцентується увага на еволюції книги й поява такого виду, як електронна книга; досліджуються питання законодавства, які пов’язані з продукуванням, розповсюдженням, інформаційною наповненістю книг, захисту авторського права.
Рекомендована та необхідна література
1. Ісаєвич Я. Українське книговидання: витоки, розвиток, проблеми. Львів: Ін-т українознавства, 2002. 520 с. 2. Запаско Я., Мацюк О., Стасенко В. Початки українського друкарства. Львів: Центр Європи, 2000. 222 с. 3. Запаско Я. П. Пам’ятки книжкового мистецтва: Українська рукописна книга. Львів; Світ, 1995. 480 с. 4. Каракоз О.О. Історія книги: навч. посіб. К. 2018. 360 с. 5. Книга в сучасній культурі України: Xрестоматія у двох томах. Т.1. 2013. 412 с. 6. Ковальчук Г.І. Рукописні книги та стародруки: навч. посіб . – К., 2011. – 100 c. 7. Овчінніков В. Історія книги. Еволюція книжкової структури / В.Овчінніков. Львів, 2005. 420 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінари, самостійна робота, усне повідомлення, контрольна робота, творча робота, іспит.
Методи та критерії оцінювання
1. Контрольна робота з тем ЗМ1 : РН 1.3 – 10 балів/ 6 балів*. 2. Контрольна робота з тем ЗМ2 РН 1.6 – 10 балів/ 6 балів. 3. Усне повідомлення з тем ЗМ1 : РН 1.1- 2.1 – 10 балів/ 6 балів. 4. Усне повідомлення з тем ЗМ2 : РН 1.2- 2.2 – 10 балів/ 6 балів. 5. Творча робота ЗМ 1: РН 1.4-– 10 балів/ 6 балів. 6. Творча робота ЗМ2: РН 1.5 – 10 балів/ 6 балів. * максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. Іспит.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни