Методологія приватного права
Освітня програма: Право. Доктор філософії.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Методологія приватного права
Код дисципліни
081 право
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Досягнення аспірантами таких компетентностей, вмінь та навичок, як: здатність застосовувати загальні та спеціальні цивілістичні знання щодо закономірностей і методів пізнання приватного права; здатність виявляти, ставити та вирішувати проблеми в сфері приватного права; здатність до підготовки і вирішення за певною методологією цивільно-правового казусу; здатність приймати обґрунтовані рішення щодо застосування і тлумачення цивільно-правових норм при розв’язанні спірних питань, які виникають у сфері приватного права; здатність оцінювати новітній правовий інструментарій у зазначеній сфері.
Відтворити глибокі знання в межах спеціалізації щодо еволюції думки про окремі елементи системи права з позначенням новацій і сучасних технологій.
Оцінювати та аналізувати юридичні проблеми та практичні правові ситуації, пропонувати підходи до вирішення таких проблем.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні аспекти становлення та розвитку методології приватного права, особливості системи методології приватного права, поняття та видів основних (інтегральних) доктрин методології приватного права; літературні джерела з проблем методології приватного права та практику застосування її окремих положень.
Вміти оцінювати та визначати роль та завдання методології приватного права, розмежовувати і давати правову характеристику тлумаченню і застосуванню приватно-правових норм.
Володіти елементарними навичками вирішення цивільно-правового казусу за допомогою визначеного алгоритму, з урахуванням особливостей практичної ситуації.
Зміст навчальної дисципліни
Форми викладання та методи навчання цієї дисципліни спрямовані на проведення дослідження закономірностей і методів приватного права, правових норм і практики їх застосування, вивчення доктрини методології приватного права. У межах навчальної дисципліни вивчається загальна характеристика методології приватного права; методологія джерел і системи приватного (цивільного) права; методологія тлумачення та застосування цивільно-правових норм; характеристика особливостей вирішення цивільно-правових казусів. Курс навчальної дисципліни передбачає глибоке вивчення студентами теорії, чинного законодавства, юридичної літератури, основних понять та спеціальної термінології
Рекомендована та необхідна література
1. Довгерт А., Мережко А. Методология международного частного права // Частное право. – 2013. – № 1. – С. 43–48.
2. Майданик Р. А. Вчення про методологію цивільного (приватного) права України. Загальні положення // Р. А. Майданик. – Право України. – 2019. – № 1. – С. 58–74.
3. Методологія в праві : монографія / [І. Безклубий, І. Гриценко, М. Козюбра та ін.]; за заг. ред. І. Безклубого. – К. : Грамота, 2013. – 658с..
5. Алексі Р. Теорія дискурсу та права людини // Філософія права і загальна теорія права. – 2013. – № 1. – С. 74–98; [Електронний ресурс]. – Режим доступу: file:///D:/Downloads/filpr_2013_1_10.pdf
6.Melnychuk O. S. Methodology of Jurisprudence : interactive manual / O. S. Melnychuk, V. V. Dudchenko, A. I. Bondarenko. Odesa : Pheniks, 2020. 78 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота аспіранта (студента) на основі підручників, конспектів, методичних рекомендацій, консультацій з викладачем.
Знати: основні аспекти пізнання закономірностей і методів у сфері приватного права, особливості системи методології приватного права, літературні джерела, акти законодавства, що визначають основи та особливості методології приватного права.
Вміти застосовувати методи застосування і тлумачення цивільно-правових норм і правочинів, з урахуванням практики вирішення відповідної категорії спорів, оцінювати та визначати роль та завдання закономірностей, методів, правових категорій, методів, правових норм і правочинів у сфері приватного (цивільного) права, проводити за визначеною методологією порівняльно-правовий аналіз доктрин, правових норм, правочинів у різних правових системах.
Підготувати та вирішити цивільно-правовий казус відповідно до визначеної методології та алгоритму
Методи та критерії оцінювання
Семестрові форми оцінювання:
дві контрольні роботи – від 3 до 4 балів за кожну; доповнення доповіді від 2 до 3 балів; два тестові контрольні опитування від 1 до 2 балів за кожне (всього: від 2 до 4 балів); два есе від 3 до 5 балів за кожне (всього: від 6 до 10 балів); доповідь-презентація від 5 до 10 балів; колоквіум від 1 до 2 балів;
участь у дискусії від 2 до 3 балів.
Для аспірантів, які упродовж навчання не досягли мінімального порогового рівня оцінки (24 бали), проводиться заключна форма роботи, максимальна оцінка, за яку не може перевищувати 40% підсумкової оцінки (до 40 балів за 100 – бальною шкалою. Викладач, який веде семінарські заняття, має право не допустити до підсумкового оцінювання аспіранта, якщо під час семестру він не досяг мінімального порогового рівня оцінки. Оцінці підлягають: рівень знань, продемонстрований у відповіді; активність при обговоренні питань; систематичність роботи на заняттях; результати виконання домашніх завдань.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни