Принципи виборчого права та міжнародні виборчі стандарти
Освітня програма: Право. Магістр. Заочна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Принципи виборчого права та міжнародні виборчі стандарти
Код дисципліни
ВБ.01.02.35
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
Знання щодо поняття, природи, сутності міжнародних стандартів у галузі виборчого права; умов участі суб’єктів виборчого процесу у виборах, способів та засобів захисту виборчих прав, юридичних позицій Конституційного Суду України та Європейського Суду з прав людини у сфері виборчого права. Вміння використовувати набуті знання у процесі правозастосовної діяльності та взаємодії із суб’єктами виборчого процесу, здійснювати підготовку та проведення голосування, захист порушених виборчих прав громадян, оскарження неправомірних рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, здійснювати спостереження за виборчим процесом, консультування з питань його проведення.
Навички взаємодії з науковою спільнотою з питань теоретико-методологічних засад та конституційно-правового забезпечення виборчої інженерії в Україні. Формулювати та обґрунтовувати юридичні висновки з проблематики виборчого права.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання особливостей застосування виборчого законодавства, етапів виборчого процесу, конституційно-правового статусу Центральної виборчої комісії. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел, в тому числі іноземних. Здатність проводити порівняльно-правові дослідження окремих інститутів права. Здатність застосовувати міждисциплінарний підхід при оцінці правових явищ; самостійно готувати проєкти нормативно-правових актів, обґрунтовувати суспільну обумовленість їх прийняття, прогнозувати результати їх впливу на відповідні суспільні відносини.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна за змістом охоплює всебічне дослідження принципів виборчого права. Вивчаються поняття принципів виборчого права, їх еволюція, зміст, роль в забезпеченні права обирати і бути обраним. Приділена увага засадам виборчого процесу.
Особлива увага приділяється міжнародним стандартам виборчого права, їх імплементації в законодавство України.
Рекомендована та необхідна література
1.Виборчий кодекс України. Науково-практичний коментар. Київ: Видавничий дім «Професіонал». 2021. 800 с.
2.Європейський демократичний доробок у галузі виборчого права: матеріали Венеціан. Коміс.: Ін-т вибор. права, Європ. Коміс. за демократію через право, Рада Європи. Київ : Логос. 2016.
3. Ключковський Ю.Б. Принципи виборчого права: доктринальне розуміння, стан та перспективи законодавчої реалізації в Україні: монографія. Київ: Ваіте, 2018. 908 с.
4. Корнієнко В. О. Європейські виборчі стандарти та конституційно-правове регулювання місцевих виборів в Україні. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії у галузі знань 08 «Право» за спеціальністю 081 «Право». Одеса. 2021.
5. Мохончук Б. С. Виборча система України як конституційно-правовий інститут: Дисертація на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: 12.00.02. Харків, 2017. 201 с.
6. Election-related Legal Opinions and Comments. 2021-2022. URL: https://www.osce.org/odihr/elections/legal.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції та семінарські заняття – з застосуванням інтерактивних методів навчання (мозковий штурм, кейс-стаді, дискусії та ін.).
Заплановано вирішення ситуаційних задач; підготовку наукових доповідей; написання студентами есе.
Методи та критерії оцінювання
Застосовується поточний та підсумковий контроль. Методи оцінювання - вид роботи/діяльності здобувача, за яким буде оцінюватися рівень досягнення результатів навчання (індивідуальна робота, самостійна робота тощо і мінімальний пороговий рівень, після досягнення якого зараховується позитивна оцінка) – та критерії оцінювання доводяться до відома здобувачів перед початком вивчення дисципліни викладачем, який веде семінарські заняття.
При поточному та підсумковому контролі оцінці підлягають: рівень «Знання», «Розуміння», «Застосування», «Аналіз»/»Синтез»/»Оцінка».
Максимальна кількість балів, яку у сукупності може набрати здобувач при поточному контролі – 40, при підсумковому – 60.
Підсумкова оцінка з дисципліни виставляється за 100-бальною
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни