Порівняльне трудове право
Освітня програма: Право. Магістр. Заочна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Порівняльне трудове право
Код дисципліни
ВБ.01.01.25
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати основні поняття, категорії та інститути трудового права у розрізі міжнародно-правового регулювання та в окремих країнах із розвинутою ринковою економікою. Знати положення трудового законодавства України на рівні експерта, основні акти Європейського Союзу щодо регулювання трудових відносин. Знати судову практику Європейського Суду з прав людини щодо застосування норм міжнародного трудового права. Вміти порівнювати норми національного трудового законодавства, міжнародно-правових актів, актів про працю зарубіжних країн, надавати обґрунтовані висновки щодо їх застосування і вдосконалення законодавства України. Вміти надавати юридичні консультації щодо правового регулювання праці в Україні нормами міжнародного трудового права, грамотно і точно формулювати та висловлювати свої позиції, належним чином їх обґрунтовувати, брати участь в аргументованій професійній дискусії. Прийняти і обґрунтувати рішення щодо підготовки проектів правових актів.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні правові інститути та категорії трудового права, законодавство про працю та практику його застосування кадровими підрозділами підприємств, установ, організацій, судами та іншими державними органами. Вміти тлумачити та застосовувати норми трудового права, оцінювати та визначати подібності й відмінності схожих юридичних категорій (наприклад, договорів) у різних галузях права, розуміти випадки й особливості застосування різних правових засобів трудового права у різноманітних життєвих ситуаціях. Володіти навичками з підготовки проектів основних правозастосовних актів, таких як договори, накази, акти, розпорядження тощо.
Зміст навчальної дисципліни
Застосування порівняльного методу в трудовому праві. Трудове право в історичній ретроспективі і в сучасному світі. Оцінка джерел трудового права: міжнародні стандарти, зарубіжний досвід. Основні трудові права. Ідеологія сучасного трудового права. Професійна підготовка. Трудовий договір в світлі міжнародних стандартів і зарубіжного досвіду. Правове регулювання трудової дисципліни в зарубіжних країнах. Оплата праці. Робочий час і час відпочинку. Правове регулювання праці жінок, молоді, інвалідів: міжнародні правові стандарти і зарубіжний досвід. Міжнародні стандарти охорони праці та створення комфортного виробничого середовища. Правове становище профспілок, організацій роботодавців. Участь працівників і профспілок в управлінні виробництвом. Правове регулювання колективних переговорів і колективних договорів. Трудові спори: міжнародно-правові стандарти і зарубіжний досвід.
Рекомендована та необхідна література
Трудове право України та зарубіжних країн. Академічний курс: підручник / М.І. Іншин, В.І. Щербина. – Харків: , 2017. – 1112 с.
Курс порівняльного трудового права: підручник у 2 томах / Іншин М.І., Мацюк А.Р., Соцький А.М., Щербина В.І. / За ред. акад. А.Р. Мацюка. – 2-ге. вид., змін. і доп. – Харків: Діса плюс, 2015. – Т. 1. – 1056 с. + Т. 2. – 744 с.
Щербина В.І. Трудове право України: Підручник / В.І. Щербина, А.М. Соцький. – Чернівці: Технодрук, 2021. – 552 с.
Трудове право в державах Європи: Підручник / С.В. Венедіктов, Г.О. Спіцина. – Київ: Ніка-Центр, 2017. – 184 с.
Трудове право Європейського Союзу: монографія / О.М. Рим. – Львів: «ГАЛИЧ-ПРЕС», 2020. – 596 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Форми викладання та методи навчання цієї дисципліни спрямовані на оволодіння студентами основними поняттями, категоріями та інститутами міжнародного та порівняльного трудового права, вироблення у них уміння самостійно працювати з першоджерелами та спеціальною юридичною літературою з трудового права зарубіжних країн та міжнародно-правовими актами МОП, продукування науково обґрунтованих пропозицій з вдосконалення правового регулювання праці працівників на основі вивчення зарубіжного досвіду, а також формування умінь захищати трудові права у різних юрисдикційних установах. Основними формами (та/або методами і технологіями) викладання і навчання на цій дисципліні є: лекції, семінарські заняття, робота в юридичній клініці, самостійна робота студента.
Методи та критерії оцінювання
Максимальна підсумкова оцінка за цю дисципліну може становити 100 балів. Семестрові форми оцінювання: експрес опитування, доповіді та наукові роботи, чотири модульні контрольні роботи, проміжний контроль (підсумкова контрольна робота). Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом за відповідними формами оцінювання складає 24 бали.
Студент може отримати на іспиті максимально 60 балів до яких додаються бали отримані студентом під час семінарських занять. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспитову роботу не може бути меншою 36 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни