Європейські стандарти цивільного судочинства
Освітня програма: Право. Магістр. Заочна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Європейські стандарти цивільного судочинства
Код дисципліни
ВБ.01.10.28
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Поглибити та удосконалити знання специфіки європейського цивільного судочинства в ЄС, в тому числі через призму судової практики Європейського Суду з прав людини.
Знати правову природу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї; практику розгляду судами першої інстанції цивільних справ в різних видах проваджень та застосування практики ЄСПЛ; проблеми правильного застосування практики ЄСПЛ у цивільному судочинстві України.
Вміти оцінювати та використовувати теоретичні положення науки цивільного процесуального права для вирішення конкретних практичних завдань; визначати компетенцію ЄС у визначенні особливостей цивільного судочинства, ускладненого іноземним елементом та ін.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати теорію цивільного процесуального права; положення цивільного процесуального законодавства України, компетенції ЄС у сфері цивільного судочинства, а також Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї; практику розгляду судами першої інстанції цивільних справ в різних видах проваджень та застосування практики ЄСПЛ; проблеми правильного застосування практики ЄСПЛ у цивільному судочинстві України.
Вміти визначати компетенцію ЄС у визначенні особливостей цивільного судочинства, ускладненого іноземним елементом; досліджувати та використовувати практику ЄСПЛ у судах із розгляду і вирішення цивільних справ різних видів проваджень, аналізувати наявні проблеми та виявляти шляхи їх вирішення.
Зміст навчальної дисципліни
Модуль 1. Загальна частина – Європейська Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року як джерело цивільного процесуального права України.
Тема 1. Поняття та значення європейських стандартів судочинства для розвитку міжнародного на національного законодавства
Тема 2. Розвиток цивільного процесуального законодавства в ЄС
Тема 3. Значення регламенту Брюссель І для національного приватного права
Модуль 2. Особлива частина – Роль Європейського суду з прав людини у формуванні цивільного судочинства
Тема 4. Значення практики ЄСПЛ для розвитку цивільного судочинства.
Тема 5. Процедура звернення до Європейського Суду
Тема 6. Право на справедливий суд в практиці ЄСПЛ
Тема 7. Застосування практики ЄСПЛ в цивільному судочинстві
Рекомендована та необхідна література
Бєлоусов Ю.Л., Блага А.Б., Житний О.О., Захаров Є.Ю., Кобзін Д.О., Мармазов В.Є. Застосування Європейської конвенції з прав людини та практики суду в діяльності органів внутрішніх справ України/[Ю.Л. Бєлоусов, А.Б. Блага, О.О. Житний та ін.]. К.:Цифра, 2008. 324c
Бущенко А.П. Стаття 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод: систематизований дайджест рішень Європейського суду з прав людини/А.П. Бущенко Х:Права людини, 2009. 412с
Бущенко А.П. Стаття 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод: систематизований дайджест рішень Європейського суду з прав людини/А.П. Бущенко 2. вид., випр. та доп. Х:Права людини, 2008. 432с
Цивільний процесуальний кодекс України. Науково-практичний коментар./за заг.ред. Н.Ю. Голубєвої. Київ: Юрінком Інтер, 2021.804с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Участь у міжнародних, всеукраїнських науково-практичних конференціях, круглих столах, наукових форумах.
Лекція, яка полягає у логічному завершеному, науково обґрунтованому, послідовному і систематизованому викладу певної наукової проблеми, теми чи розділу навчального предмету, ілюстрованому за необхідністю наочністю конкретних прикладів, документів. Створення викладачем проблемної ситуації, допомога студентам в обрані вірного напрямку вирішення поставленої задачі. Експрес опитування, тестування, доповіді, наукова робота, проміжний контроль у виді тестових завдань та співбесіди.
Методи та критерії оцінювання
Форми оцінювання:
доповідь– до 5 балів;
доповнення доповіді – до 3 бал;
експрес опитування – до 3 балів;
колоквіум – до 4 балів;
розв’язання казусу – до 5;
самостійна робота – до 4 балів;
доповідь по темі індивідуального завдання– до 6 балів;
звіт з виконання індивідуального завдання – до 4 балів
есе – до 3 балів;
тестування – до 3 балів;
реферат– до 6 балів;
участь в дискусії – до 3 балів;
розв’язання задач – до 5;
тестове контрольне опитування– до 10 балів;
підсумкова контрольна робота – до 5 балів.
Максимальна підсумкова оцінка -100 балів. Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше 24 балів. На заліку можна отримати максимально 40 балів до яких додаються бали отримані студентом під час проведення лектором тестового контрольного опитування. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за залік не може бути меншою 20 балів
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни