Міжнародний цивільний процес

Освітня програма: Право. Магістр. Заочна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Міжнародний цивільний процес
Код дисципліни
ВБ.01.07.28
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати: предмет, завдання та методологію курсу "Міжнародний цивільний процес", його місце в системі навчальних дисциплін; загальні положення про міжнародну підсудність у цивільних справах; основні наукові проблеми міжнародного цивільного судочинства. Знати внутрішнє національне законодавство України, яке регулює питання міжнародного цивільного процесу, а також практику їх застосування. Вміти здійснювати самостійниий пошук нормативних і літературних джерел з питань, які охоплюються МЦП; надавати теоретичниий коментар практичної ситуації і можливого варіанту її судового вирішення; вести справу з приватного правового спору з «іноземним» елементом у національних судах; проводити наукові дослідження з тематики міжнародного цивільного процесу. Брати участь в обговореннях дискусійних питань щодо МЦП, формулювати висновки щодо змісту та значення політико-правових вчень, висловлювати та обґрунтовувати свою точку щодо питань, які виносяться на розгляд.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати джерела цивільного процесу; загальні засади правового регулювання міжнародного приватного права; основні напрямки діяльності при охороні й захисті прав фізичних та юридичних осіб в міжнародному цивільному судочинстві; місце цивільного процесу в правовій системі України; організаційну побудову судового процесу в Україні. Вміти досліджувати актуальні питання юридичної практики з цивільного процесу та міжнародного приватного права; давати об’єктивні оцінки та оцінки сучасного стану розвитку судочинства в Україні та світі. Володіти елементарними навичками сприйняття та аналізу положень джерел права; аналізувати нормативні акти, що стосуються адвокатської та судової діяльності та застосовувати їх у своїй практичній діяльності; розв’язувати практичні завдання, що виникають при застосуванні норм права до конкретних практичних ситуацій та складати відповідні документи.
Зміст навчальної дисципліни
Змістовний модуль 1. Загальні положення міжнародного цивільного процесу. Поняття міжнародного цивільного процесу, його предмет, метод, система. Джерела та принципи міжнародного цивільного процесу. Види проваджень з розгляду спорів, ускладнених іноземним елементом. Європейський цивільний процес. Правовий статус суб’єктів міжнародного цивільного процесу. Особливості надання правової допомоги іноземцям. Змістовий модуль 2. Особливості регулювання окремих інститутів міжнародного цивільного процесу. Міжнародна підсудність. Угода про міжнародну підсудність. Докази та доказування у міжнародному цивільному процесі. Застосування міжнародних договорів, національного та іноземного законодавства при розгляді цивільних справ у суді. Міжнародна правова допомога. Легалізація закордонних документів та апостиль. Взаємодія національних та міжнародних процесів в сфері захисту цивільних прав. Визнання та виконання рішень іноземних судів в Україні.
Рекомендована та необхідна література
Визнання та виконання рішень іноземних судів та міжнародних комерційних арбітражів: компендіум; за заг. ред. В.В. Комарова.-Харків: Право, 2020.668с. Ізарова І.О. Теоретичні засади цивільного процесу ЄС: монографія /І.О. Ізарова. – Київ: ВД Дакор, 2015. – 336 с Міжнародне приватне право: підручник/за ред. А.С. Довгерта і В.І. Кисіля. – 2-е видання. - К.:Алерта,2014.-656 с Міжнародний цивільний процес України: Навчальний посібник/За ред. С.Я. Фурси.-К.:Вид-ць Фурса С.Я.,2010.-328с Косовський Л.М. Судочинство у цивільних справах з іноземним елементом: монографія. Харків: Право, 2017 -300с Цірат Г.А. Міжнародний цивільний процес: сучасний стан та перспективи міжнародно-правової уніфікації: монографія/Геннадій Цірат. –Х.: Видавництво Іванченка І.С., 2013.-482с Черняк Ю.В. Уніфікація норм міжнародного цивільного процесу з розгляду сімейних спорів: Монографія /Ю.В. Черняк. К.:Алерта, 2018.-388с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, самостійна робота студента
Методи та критерії оцінювання
Форми оцінювання студентів - семестрові форми оцінювання: 1. експрес опитування – від 1 до 4 балів; 2. доповіді та наукові роботи – від 6 до 7 балів; 3. тестування (з набору суджень вибрати вірні) – від 6 до 7 балів; 4. складання практичних процесуальних документів від 5 до 7 балів; 5. вирішення практичних завдань (юридичних казусів) від 5 до 7 балів; 6. дві модульні контрольні роботи – до 10 балів за кожну (всього: до 20 балів); Максимальний бал, який може бути отриманий студентом за підсумком навчання протягом семестру складає 40 балів. Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом за відповідними формами оцінювання складає 24 бали. - підсумкове оцінювання: залік, що проводиться в письмовій формі.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни