Проблеми кримінальної відповідальності за злочини у сфері господарської діяльності

Освітня програма: Право. Магістр. Денна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Проблеми кримінальної відповідальності за злочини у сфері господарської діяльності
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Триместр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: поняття, види та загальну характеристику кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності. Визначати основні поняття з тематики спецкурсу; формулювати ознаки та визначати правову природу злочинів (проступків) у сфері господарської діяльності. Критично аналізуючи норми законодавства, розуміти проблеми кримінальної відповідальності за злочини (проступки) у сфері господарської діяльності. На основі такого критичного аналізу нормативно-правових актів та джерел спеціальної літератури самостійно оцінювати та виявляти теоретичні та практичні проблеми з тематики спецкурсу, а також аналізувати різноманітні практичні ситуації, що виникають у разі вчинення злочинів (проступків) у сфері господарської діяльності. Комплексно підходити до вирішення, запропонованих у задачі ситуацій, правильно та аргументовано застосовувати правові норми, вирішуючи задачу; використовувати судову практику.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Опанувати навчальні дисципліни «Кримінальне право України: Загальна частина», «Кримінальне право України: особлива частина», «Теорія та практика кваліфікації кримінальних правопорушень», «Кваліфікація кримінальних правопорушень в у сфері службової діяльності», «Кримінологія», «Кримінально-виконавче право», «Кримінально-процесуальне право»; оволодіти навичками пошуку та аналізу інформації з різних джерел, зокрема за допомогою використання інформаційних технологій, пошукових систем, аналітичних матеріалів та електронних баз даних.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна досліджує поняття, види та загальну характеристику кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності, зокрема проступки, що посягають на: встановлений порядок здійснення господарської діяльності взагалі та окремих її видів; фінансову діяльність; встановлений порядок формування та витрачання бюджетних коштів; встановлений порядок виготовлення і використання документів в господарській діяльності; встановлений порядок обігу цінних паперів; встановлений порядок реалізації споживачам товарів; свободу конкуренції; встановлений порядок використання засобів індивідуалізації учасників господарського обороту, товарів, послуг, комерційної таємниці як об'єктів права інтелектуальної власності та деякі інші.
Рекомендована та необхідна література
1. Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України. 4-те вид., переробл. та доповн. / Відп. ред. С.С.Яценко. К.: А.С.К., 2005. 848 с. 2. Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України / за ред. М.І. Мельника, М.І. Хавронюка. 11-те вид., переробл. та допов. Київ: Дакор, 2019. 1384 с. 3. Берзін П. Злочини у сфері господарської діяльності: методика обчислення матеріальної шкоди. – К.: Юрисконсульт, 2005. – 149 с. 4. Волинець Р.А. Кримінальна відповідальність за порушення бюджетного законодавства України (ст. 210 КК України) : монографія. – К. : «ВД «Дакор», 2012. – 184 с. 5. Волинець Р.А. Кримінально-правова охорона фондового ринку: сучасний стан та перспективи вдосконалення : монографія. Київ: «Дакор», 2018. 452 с. 6. Дудоров О.О., Мовчан Р.О. Розвиток законодавства України про кримінальні правопорушення у сфері господарської діяльності: проблеми і тенденції. Вісник ЛДУВС ім. Е. О. Дідоренка. 2020. Вип. 4 (92) с. - 120-140.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи викладання: 1) лекція - розгорнуте теоретичне повідомлення специфіки та проблемних питань, що виникають при з'ясуванні змісту та застосуванню на практиці норм статей розділу КК України, яким передбачено відповідальність за вчинення кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності; 2) дискусія - обговорення проблемних аспектів; 3) метод кейсів - вирішення окремих реальних практичних ситуацій; 4) розв'язання задач та вирішення завдань - оцінка уявних правозастосовних ситуацій; 5) самостійна робота - самостійне вивчення теоретичних положень та матеріалів судової практики, самостійне опанування рекомендованої літератури.
Методи та критерії оцінювання
Підсумкова оцінка з дисципліни являє собою суму балів, одержаних під час семестрового оцінювання (до 40 балів, мінімум 24), та балів, одержаних за виконання залікової роботи (до 60 балів, мінімум 36). Залік проводиться у формі письмової залікової роботи. Письмова залікова робота включає вирішення задач (кримінально-правового казусу). Оцінка за підсумками семестрового оцінювання складається з оцінок за підсумками лекційних та семінарських занять.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни