Проблеми компенсації шкоди за екологічним законодавством
Освітня програма: Право. Магістр. Денна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Проблеми компенсації шкоди за екологічним законодавством
Код дисципліни
ВБ.01.10.07
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати: основні правові категорії у сфері компенсації шкоди за екологічним законодавством і проблеми їх застосування у відповідних правовідносинах;
актуальні теоретичні та практичні проблеми правових форм, режимів та способів компенсації за екологічним законодавством у межах позитивної та негативної екологічної відповідальності;
доктринальні підходи щодо основних теоретичних та практичних проблем розвитку правового інституту компенсації шкоди за екологічним законодавством
особливості консультативної діяльності щодо характеристики можливих та фактичних форм, способів компенсації екологічної шкоди за природоресурсним, природоохоронним законодавством і законодавством про екологічну безпеку.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
- розуміння природи і сутності правового забезпечення компенсації екологічної шкоди шляхом її попередження та ліквідації:
- знання визначень понять «екологічна шкода», «правові форми, режими, способи компенсації екологічної шкоди», «співвідношення екологічного контролю з іншими типами контрольно-наглядової діяльності», «обсяг прав та обов´язків суб’єктів контрольно-наглядової діяльності в галузі екології», а також положень Конституції України, законів і кодексів, які врегульовують еколого-правові відносини у зазначеній сфері, матеріалів судової практики;
- володіння навичками оцінки ролі і завдань інституту компенсації шкоди за екологічним законодавством.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна розкриває такі питання: 1) здійснення дослідження поняття компенсації шкоди за екологічним законодавством, її правових форм, режимів, способів, характеристики двох типів правовідносин, у межах яких вона застосовується: а) у межах регулятивно-стимуляційних правовідносин б) у межах охоронно-захисних правовідносин; 2) засвоєння наукових підходів до питань розвитку правового інституту компенсації шкоди за екологічним законодавством; 3) здійснення дослідження особливостей компенсації шкоди за екологічним законодавством та способів її здійснення (натурального, грошового, страхування екологічних ризиків тощо); 4) дослідження правових засад щодо здійснення систематизації правових норм про компенсацію екологічної шкоди за аналогією до вже прийнятих законів у США, Японії, Німеччині, Іспанії та в окремих розділах Екологічних кодексів Франції, Швеції.
Рекомендована та необхідна література
1. Малишева Н.Р., Єрофеєв М.І. Науково-практичний коментар до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Харків: Право, 2017. 416 с.
2. Екологічне право: підручник / за ред. А.П. Гетьмана. Харків: Право, 2019. 552 с
3. Краснова М.В., Краснова Ю.А. Екологічне право України. Загальна частина: підручник. К.: ВПЦ «Київський університет», 2021. 190 с.
4. Краснова М.В., Краснова Ю.А. Реалізація та захист екологічних прав громадян: теоретико-правові аспекти: наукове видання. Київ: ФОП Ямчинський О.В., 2021. 148 с.
5. Екологічне право: навч. посіб. / кол. авт. Дніпро: Видавець Біла К. О., 2020. 318 с.
6. Кошеленко К. В. Юридична відповідальність за шкоду навколишньому природному середовищу за законодавством України і ЄС: порівняльно-правовий аспект: Автореф. дис. канд. юрид. наук. Х., 2019. 25 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції базуються на використанні діалектичного, порівняльно-правового й інших методів, методу моделювання, аналізу науково- та нормативно-правових, практичних джерел стосовно компенсації шкоди за екологічним законодавством.
Студентам пропонуються науково-правові засади і практичні аспекти проблем компенсації шкоди за природоресурсним, природоохоронним законодавством та законодавством про екологічну безпеку. На семінарських заняттях студенти беруть участь в обговореннях дискусійних питань становлення та розвитку науково-правової думки, формулюють висновки щодо змісту та значення вчення про компенсацію екологічної шкоди, готують проекти документів про застосування компенсації екологічної шкоди: претензій, протоколів, постанов, позовів тощо, з урахуванням особливостей практичної ситуації, засвоюють наукові та нормативні підходи відносно основних правових проблем забезпечення компенсації екологічної шкоди.
Методи та критерії оцінювання
Семестрові форми оцінювання:
1. експрес опитування від 2 до 4 балів;
2. колоквіум від 2 до 4 балів;
3. доповіді та наукові роботи від 6 до 8 балів;
4. тестування (з набору суджень вибрати вірні) від 6 до 7 балів;
5. модульна контрольні робота всього: від 6 до 12 балів;
6. проміжний контроль (підсумкова контрольна робота) 2 до 5 балів.
Підсумкове оцінювання:
письмовий екзамен у тестовій формі.
Максимальний бал, який може бути отриманий студентом протягом семестру, складає 40 балів. Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом за відповідними формами оцінювання, складає 24 бали. Для студентів, які впродовж семестру не досягли мінімального порогового рівня оцінки (24 бали), проводяться відпрацювання у формі, передбаченій робочою програмою. За результатами складання підсумкової форми контролю (залік) студент може отримати максимально 60 балів. Підсумкова оцінка за навчальну дисципліну не може бути меншою за 60 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни