Альтернативні способи вирішення спорів
Освітня програма: Право. Магістр. Денна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Альтернативні способи вирішення спорів
Код дисципліни
ДВС.28.04
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати та оволодіти теоретичними знаннями про: поняття, систему та принципи АВС; джерела АВС; види та принципи альтернативного вирішення спорів; медіацію (посередництво); врегулювання спору за участі судді; третейські суди, правові засади організації, третейський процес; міжнародний комерційний арбітраж, комбіновані АСВС.
Вміти: узагальнювати та систематизувати основні судову, арбітражну практику, практику діяльності АСВС; складати третейську, арбітражну, медіативну угоду та визначати арбітрабільність та медіабільність спору; обґрунтовувати компетенцію МКА, третейського суду; складати заяву про скасування третейського, арбітражного рішення.
Отримати базові комунікативні навички: з вирішення практичних справ в сфері АВС та щодо представлення інтересів потенційних клієнтів в сфері АВС; організації роботи Арбітражного складу, Третейського складу, медіатора та ін.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати поняття, особливості та місце альтернативних способів вирішення спорів в правовій системі України; види та принципи альтернативного вирішення спорів; порядок та особливості застосування різних способів альтернативного вирішення спорів;
Вміти використовувати теоретичні положення про альтернативні способи вирішення спорів для вирішення конкретних практичних завдань;
Володіти навичками: аналізу практики застосування різних способів альтернативного вирішення спорів, а також арбітражні та третейські рішення; складання проекти мирових, арбітражних, медіаційних, а також третейських угод та інших документів, які використовуються в різних способах альтернативного вирішення спорів;використання регламенти та інші правила, які регулюють процедури здійснення різних способів альтернативного вирішення спорів.
Зміст навчальної дисципліни
Змістовий модуль 1. Загальні положення про альтернативні способи вирішення спорів та практику їх застосування в Україні.
Поняття, особливості та місце альтернативних способів вирішення спорів в правовій системі України. Види та принципи альтернативного вирішення спорів. Переговори сторін. Медіація. Процедура медіації. Претензійний порядок як альтернативний спосіб вирішення спорів. Мирова угода.
Змістовий модуль 2. Третейський розгляд, міжнародний комерційний арбітраж, медіація – арбітраж, міні-суд, омбудсмен, як альтернативні способи вирішення спорів.
Альтернативні способи вирішення окремих категорій спорів.
Третейські суди, їх поняття та правова природа. Правові засади організації третейських судів та наділення їх компетенцією. Розгляд спорів третейським судом. Поняття та правова природа міжнародного комерційного арбітражу. Медіація, експертиза, міні-суд та омбудсмен як альтернативні способи вирішення спорів.
Рекомендована та необхідна література
Альтернативні способи вирішення спорів: навч. посібн./ [М.Я. Білак, Ю.Д. Притика, О.М. Спектор, М.М. Хоменко ]; за заг. ред. Ю.Д. Притики._ Харків: Право, 2019. – 264 с.
Альтернативне вирішення спорів: підруч. /за заг. ред. Ю.Д. Притики. [Кол. авторів Притика Ю.Д., Ханник-Посполітак Р.Ю. Кравцов С.О., Хоменко М.М. та ін. ]. – Київ: ВД «Дакор» , 2021. – 436 с.
Альтернативне вирішення цивільно-правових спорів: підручник/ за ред. Н.Ю. Голубєвої.-Одеса: Фенікс, 2021.-344с.
Альтернативні способи вирішення цивільних спорів за законодавством України: навчальний посібник/ Верба-Сидор О.Б.; Воробель У.Б.; Юркевич Ю.М.; за заг.ред. канд.юр.наук, доц. О.Б. Верба-Сидор. Львів: Львівський державний університет внктрішніх справ, 2021.416с.
Притика Ю.Д. Проблеми захисту цивільних прав та інтересів у третейському суді: Монографія. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2006. – 636с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, вирішення практичних казусів, виконання завдань самостійної роботи
Методи та критерії оцінювання
Форми оцінювання студентів
- семестрові форми оцінювання:
1. експрес опитування – від 1 до 4 балів;
2. доповіді та наукові роботи – від 6 до 7 балів;
3. тестування (з набору суджень вибрати вірні) – від 6 до 7 балів;
4. складання практичних процесуальних документів від 5 до 7 балів;
5. вирішення практичних завдань (юридичних казусів) від 5 до 7 балів;
6. дві модульні контрольні роботи – до 10 балів за кожну (всього: до 20 балів);
Максимальний бал, який може бути отриманий студентом за підсумком навчання протягом семестру складає 40 балів. Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом за відповідними формами оцінювання складає 24 бали.
- підсумкове оцінювання: залік, що проводиться в письмовій формі.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни